fbpx

CES: Peugeot со Inception концептот ја најави иднината на брендот

По тизер фотографиите објавени минатиот месец, Peugeot го претстави пред јавноста својот иновативен Inception концепт

Peugeot ја најави иднината на брендот на CES 2023. Производителот на автомобили го откри Inception Concept, радикално дизајнирано електрично возило кое ќе ги инспирира идните модели, вклучувајќи ги и компактните. Тие ќе пристигнат во 2025 година, велат од компанијата.

Концептот е поставен на Stellantis’s STLA Large платформа, долга 5 метри, но висок само 1,34 метри. Користи технологија од 800 волти, поседува батерија од 100 киловати и нуди домет до 800 километри со едно полнење. Благодарение на својот индукциски систем за полнење, батеријата може да додаде до 150 км досег за само пет минути.

Peugeot Inception Concept

Батериите го напојуваат системот со двоен електромотор што на Inception му дава погон на сите тркала и речиси 680 коњски сили. Тоа е доволно за да го „катапултира“ автомобилот до „стотка“ за помалку од три секунди.

Електричниот автомобил се одликува со следната генерација на i-Cockpit на компанијата со својот нов систем за контрола Hypersquare кој ги заменува механичките врски за управување со систем „steer-by-wire“. Централниот дел на технологијата е правоаголен волан кој е инспириран од видео игрите. Различни контроли на возилото, како климата и јачината на звукот на радиото, се достапни само со движење на палецот и држење на раката на воланот.

Peugeot Inception Concept

Врвни технолошки решенија

Една од највпечатливите дизајнерски карактеристики на Inception е стаклото, кое мери 7,25 квадратни метри. Peugeot користи Narima стакло, кое се подложува на обработка со метален оксид, првично дизајниран да ги обложи визирите на кацигата за астронаутите на НАСА да го застаклат стаклото. Им дава на прозорците жолта нијанса додека ги задржува нивните топлински квалитети.

Концептот се одликува со автономно возење на Ниво 4 благодарение на STLA AutoDrive. Овој режим го трансформира кокпитот од простор посветен на возачот во простор ориентиран кон удобност. Автомобилот може да го повлече воланот Hypersquare, да исчезне контролната табла и да создаде попривлечна кабина.

Технологијата што Peugeot ја прикажува на автомобилот може да изгледа пресилен, но производителот на автомобили се надева дека ќе ги пренесе повеќето иновации на концептот на производство до 2025 година. Peugeot сака да стане водечки европски електричен бренд до 2030 година и планира да лансира пет електрични возила во следните два години. Производителот на автомобили има големи планови кои едвај чекаме да ги видиме да се реализираат.

Поврзани вести

Back to top button