fbpx

Chery ги носи брендовите Omoda, Jaecoo и Exlantix во Европа

Chery е толку уверен во својот успех на европскиот пазар што компанијата веќе размислува за отварање на фабрика на Стариот континент

Chery Automobile ќе претстави три нови брендови низ Европа во текот на следните две години и ќе лансира голем број на нови SUV возила.

Кинескиот производител на автомобили го подготвува лансирањето на брендовите Omoda и Jaecoo на сите големи пазари низ Европа, вклучувајќи ги Велика Британија, Германија, Шпанија, Италија и Франција. Нејзината претстојна целосно електрична марка Exlantix доаѓа и во Европа и ќе лансира електрични возила до почетокот на 2025 година.

Во разговор за Reuters, управниот директор на Chery Europe, Јохен Туетинг, откри дека марките Omoda и Jaecoo ќе лансираат по три теренци до крајот на 2025 година. Тие ќе вклучуваат модели исклучиво со внатрешно согорување, хибриди и електрични возила со батерии кои ќе бидат наменети за различни делови на Европа.

„Силно се фокусираме со овие две марки на растечкиот сегмент на SUV со цел да се осигураме дека можеме релативно брзо да развиеме значителна продажба“, потврди Туетинг.

Првиот нов модел што Chery го лансираше во Европа е Omoda 5. Елегантниот SUV веќе е претставен за Британија, а верзијата со согорување наскоро ќе се појави на шпанскиот пазар. Tueting откри дека верзии со согорување и електрични батерии исто така ќе бидат лансирани во Германија од април следната година, почнувајќи од околу 30.000 евра.

Европска фабрика

Туетинг не е загрижен за потенцијалните тарифи што би можеле да се стават на електричните возила кои се произведуваат во Кина и се продаваат во Европа. Всушност, Chery е толку уверена дека нејзините нови брендови ќе се претстават добро што можеби ќе може да се одлучи за потенцијална европска фабрика во 2024 година.

„Каде и да добиеме доверба од пазарот дека можеме да продаваме соодветни количини, тоа е за нас показател дека треба да имаме и локално производство“, истакна тој. Chery веќе работи со 10 монтажни погони надвор од Кина, но сè уште не е сигурен дали ќе купи постоечка фабрика од наследен производител или ќе изгради сопствена фабрика во Европа.

Поврзани вести

Back to top button