Chevy COPO Camaro оддава почит на драг легендата Џон Форс

Џон Форс ја победи својата 150-та Funny Car трка оваа година, а Chevrolet му оддава почит именувајќи го COPO Camaro по него

Спремен да биде претставен на SEMA, 2020 COPO Camaro John Force Edition е еднократен модел со дво тонска надворешноста, црвени акценти и американско знаме на хаубата. Во дизајнот вклучен е и графички потпис на Џон Форс по хаубата, страничните делови, инструмент таблата и седиштата.

Chevrolet не откри многу детали околу специјалното издание, но има „2020COPO-FORCE“ идентификациона табла и ќе биде објавен на аукција во јануари. Средствата ќе бидат наменети за DonorsChoose.org, организација која помага да се финансираат училиштата кои имаат потреба.

„Ова е прекрасен COPO Camaro и јас уживав во помагањето при негово дизајнирање. COPO Camaro е сериозен автомобил, но овој е уште повеќе посебен затоа што ќе помогне во финансирање за цел во која цврсто верувам“, изјави Форс.

COPO Camaro

Што се однесува до стандардниот COPO Camaro, тој може да биде опремен со ревидираниот 350 мотор, со Magnuson супер-полнач, како и целосно нови LSX-SC цилиндарски глави. Клиентите исто така можат да се одлучат за природно аспирираниот 427 мотор и достапен Racer пакет.

Од моделот ќе бидат достапни само 69 единици, кои ќе бидат понудени во широк асортиман на бои, вклучувајќи и нова црна и сребрена шема, инспирирана од специјалното Џон Форс издание. Понудени ќе се и седум бои од палетата на легендарниот Camaro од 1969 година, како Butternut Yellow, Hugger Orange, Frost Green Poly, Olympic Gold Poly, Garnet Red, Fathom Green Poly и Azure Turquoise Poly.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close