fbpx

Citroën лансира ограничена серија на авантуристичкиот My Ami Buggy

Citroën My Ami Buggy концептот од декември 2021 година влегува во производство во ограничена серија од само 50 единици

Citroën го претстави My Ami Buggy, специјално издание на електричниот четирицикл инспириран од минатогодишниот концепт, кој доаѓа со покрив од ткаенина и метални врати заедно со авантуристичките делови. Моделот ќе се произведува во ограничен број од 50 примероци, сите резервирани за францускиот пазар.

Продукциската верзија на My Ami Buggy не е толку радикална како концептот, но сепак има неколку одлични карактеристики што го прават да изгледа подготвен за авантура.

 

Пластичните панели на каросеријата се обоени во каки боја, ​​комбинирана со жолти акценти, метални шипки наместо врати, отстранлив покрив од сива ткаенина и нов сет на златно обоени тркала од 14 инчи. Добива и пластична обвивка на браниците, крилата и страничните прагови, плус нова облога околу предните и задните светла што го прават да изгледа повеќе како кросвер.

Покривот, изработен од водоотпорна ткаенина отпорна на ултравиолетово зрачење, може рачно да се откачи преку прицврстувачите на распонот и се вклопува зад седиштата кога ќе се навитка. Точно истиот дел се очекува да се користи во најавеното Fiat Topolino, кое ќе биде братски модел на Citroën Ami и Opel Rocks-e.

Минимални промени во однос на концептот

Затегнатите теренски гуми и заштитните метални елементи на концептот ги нема кај продукцискиот модел, но не е дека Ami е наменет за возење надвор од патиштата. Обичните гуми се добри и за електричниот опсег кој е 70 km во основниот модел. My Ami Buggy нема ниту механички промени, па така ја задржува стандардната литиум-јонска батерија од 5,5 kWh и електричниот мотор од 8 КС.

Внатре во кабината наоѓаме жолти акценти на корпите за складирање, куката за торби и ремените за отворање на вратите, како и жолти шевови на црните седишта и жолти шевови на патосниците. Секој My Ami Buggy ќе биде нумериран и ќе има табличка „My Ami Buggy Ultra Limited Edition“ на контролната табла. Сопствениците ќе можат да го персонализираат своето возило со додавање порака напред.

Продажбата на My Ami Buggy ќе започне на 21 јуни во Франција, а испораките треба да започнат на 8 август. Citroën не ја откри цената, ниту пак спомна ништо за извоз на специјалното издание на други пазари.

Поврзани вести

Back to top button