fbpx

Cupra го претстави електричниот кросовер Tavascan

Брендот Cupra го претстави најновиот додаток во својата постава - електричниот кросовер Tavascan кој пристигнува следната година на пазарот

Cupra прави голем чекор напред во својата електрична офанзива со откривањето на електричниот кросовер Tavascan. Дизајниран и развиен во Барселона, моделот беше најавен со концепт во 2019 година и се смета за „херој на новата ера“, а моделот воведува нов дизајнерски јазик кој наскоро ќе се прошири и на другите возила.

Cupra вели дека Tavascan има „застрашувачки и мистериозен изглед“, со естетика фокусирана на перформансите и карактеристична предница со црн долен дел. Од друга страна, забележливи се превртените фарови со три триаголници. Тие се впечатлив додаток, а истото може да се каже и за осветленото лого на Cupra.

Cupra Tavascan

Со оглед на тоа дека станува збор за кросовер, тука е и црната обвивка, необичното ветробранско стакло и тркала од 19, 20 или 21 инчи со аеродинамички оптимизиран дизајн. Тие се споени со затемнети А-столбови, аголна линија на рамениците и релативно спортски покрив.

Задниот дел го следи предниот со триаголната графика на задните светла и осветленото лого на Cupra. Ним им се придружува мал заден спојлер, црн браник и дифузер. Купувачите, исто така, ќе најдат палета на бои што се состои од Tavascan Blue, White Silver, Atacama Desert, Urano Grey, Hypernova Red и Century Bronze Matte.

Во однос на големината, Tavascan е долг 4644 милиметри, 1861 мм и висок 1.597 мм со меѓуоскино растојание кое опфаќа 2.766 мм.

Футуристички ентериер

Внатрешноста е изненадувачки авантуристичка и има „централен рбет“ што се поврзува со контролната табла. Тоа е интересен акцент и е покриен со 3D параметарски мрежести облоги. Возачите седат зад управувач со рамно дно и гледаат во 5,3-инчен дигитален инструмент кластер. На сето тоа се придружува и head-up екранот со проширена реалност.

Во кабината доминира 15-инчен инфозабавен систем кој има виџети, како и Android Auto и Apple CarPlay. Системот има и „ленти на допир“ што може да се користат за прилагодување на јачината на звукот и климатските поставки.

Повеќе детали ќе бидат објавени како што ќе се наближува лансирањето, но Tavascan има спортски седишта, како и рециклиран полиестер и тапацир од микрофибер. Купувачите ќе најдат и аудио систем со 12 звучници, осветлени панели на вратите, осветлени плочи на праговите и бакарни акценти. Моделот исто така има електрична задна врата зад која се кријат 540 литри багажен простор.

Изобилие на системи за асистенција

На безбедносен план, кросоверот има комуникациска технологија Car2X и мноштво системи за помош на возачот. Меѓу нив се: Предвидлив адаптивен темпомат, препознавање сообраќајни знаци, интелигентна адаптација на брзина и странична помош. Моделот има и Lane Assist, Exit Warning, Exit Assist и Front Assist со поддршка за скршнување и помош за вртење.

Cupra Tavascan

Тоа е само мал дел бидејќи системот за полуавтономно возење со помош за патување комбинира адаптивен темпомат со центрирање на лентата. Системот нуди и потпомогнато менување на лентата.

Купувачите исто така ќе најдат помош за итни случаи, како и асистирано паркирање и тренирано паркирање. И на крај, кросоверот работи со апликацијата Cupra за да им овозможи на сопствениците да управуваат со полнењето, да го приспособат системот за контрола на климата и да ги заклучуваат/отклучуваат вратите од далечина.

Батерија од 77 kWh и досег до 550 километри

Кросоверот вози на платформата MEB и ќе се нуди со два различни погонски агрегати. Најдобриот Tavascan VZ има двомоторен систем за погон на сите тркала, кој развива комбинирана моќност од 340 КС и 679 Nm вртежен момент. Ова му овозможува на моделот да забрза од место до „стотка“ за 5,6 секунди.

Моќта се обезбедува од батериски пакет од 77 kWh што треба да обезбеди околу 520 километри домет во циклусот WLTP. Други карактеристики вклучуваат достапна топлинска пумпа, четири нивоа на регенерација и избирач на режим на возење со поставки Range, Comfort, Performance и Cupra.

Купувачите можат да се одлучат и за почетно ниво Tavascan Endurance. Се одликува со електричен мотор поставен одзади со 286 КС и вртежен момент од 545 Nm. Додека кросоверот ќе биде побавен од неговиот колега VZ, ќе може да помине приближно 550 километри со едно полнење. Со користење на брз полнач со еднонасочна струја од 135 kW може да ја наполни батеријата од 10-80% за помалку од 30 минути. Ако тоа е премногу долго, полнењето од 7 минути може да испорача досег до 100 километри.

Пристигнува во Европа следната година

Иако Cupra е шпанска марка, Tavascan ќе се произведува во фабриката на Volkswagen во Anhui во Кина. Кросоверот ќе биде лансиран во 2024 година и Cupra има за цел да продаде повеќе од 50.000 единици годишно.

Останува да се види дали компанијата ќе може да ја постигне таа цел, но извршниот директор на Cupra, Вејн Грифитс, рече: „Патувањето на брендот кон електрификација е неговиот незапирлив импулс – тоа е во срцето на сè што правиме“. Тој додаде, Cupra ќе биде целосно електрифицирана марка до 2030 година, но тие не прават „чисто рационални електрични автомобили“ бидејќи „не е тоа она за што Cupra се работи“.

Поврзани вести

Back to top button