fbpx

Dacia претстави комерцијална верзија на Duster

Романската марка ја лансираше комерцијалната верзија базирана на освежениот Duster во Обединетото Кралство

Dacia неодамна ја ажурираше целата своја палета со својот нов амблем, но недостасуваше едно мало парче од сложувалката, а тоа е LCV варијантата на Duster. Dacia Duster Commercial, како што го нарекуваат во ОК, го имаше своето деби и ги добива истите визуелни измени како неодамна фејслифтираната патничка верзија.

Ова не е прв пат да видиме LCV базиран на Duster. Во 2018 година компанијата понуди слична конверзија на комбе, додека во 2020 година лансираше пикап со една кабина. Сепак, новиот Duster Commercial е првиот LCV што ја доби ревидираната маска со амблемот во форма на DC и новите натписи на Dacia на задната врата. Всушност, единствената разлика со патничката верзија се затемнетите задни стакла поради примената на непроѕирен филм.

Почетното ниво на опременост во Велика Британија е наречено Essential и доаѓа стандардно со LED дневни светла во форма на Y, црни шини на покривот, браници во боја на каросеријата и комплет челични тркала од 16 инчи. Поскапиот Expression додава алуминиумски тркала од 16 инчи, рачки на вратите во боја на каросеријата и светла за магла. Теренецот е достапен во седум надворешни нијанси, вклучително и Dusty Grey, која е новата препознатлива боја на Dacia. Што е уште поважно, растојанието од подлогата е 210 милиметри.

Внатре во кабината, задните седишта очекувано ги нема и заменети се со рамен дрвен товарен под со отпорна површина и мрежеста преграда што ја дели од совозачите. Багажниот простор е со капацитет од 1.623 литри, додека носивоста е до 503 килограми. Според Dacia, должината на товарниот простор е 1.792 мм, ширината е 1.247 мм, а висината е 917 мм. Има и отстранлив капак на багажникот, гумени патосници, алки за врзување за прицврстување на товарот и опционално резервно тркало.

Dacia Duster Commercial

Ентериер како кај патничката верзија

Контролната табла е идентична како кај патничката верзија, а воланот го има новиот амблем. Што се однесува до опремата, Essential добива клима уред, електрични предни прозорци, темпомат, Bluetooth и USB конекција. Ако сакате повеќе функции, ќе треба да го надградите на Expression, кој има корист од 8-инчниот инфо-забавен екран на допир со поврзување Android Auto и Apple CarPlay, камера за заден поглед, два USB порти, различен тапацир, кожен волан, потпирач за рака на возачот, плус возачко седиште кое се прилагодува на висина со лумбална потпора.

Duster Commercial е достапен со три различни мотори. 1.0-литарскиот TCe 90 бензинец со турбополнач произведува 90 КС и е исклучиво поврзан со мануелен менувач кој ја испраќа моќноста до предната оска. Моќниот бензинец 1.3 TCe со 150 КС е единствената опција поврзана со автоматски менувач EDC, но се нуди и исклучиво со погон на предните тркала. Конечно, дизелот со 1,5 dCi со поголема моќност испорачува 115 КС и се нуди и во 4×2 и во 4×4 модели.

Dacia Duster Commercial е веќе достапен за нарачка во ОК со цени почнувајќи од 13.995 фунти за бензин и од 16.845 фунти за дизелот. Влезната цена е за 1.200 фунти повисока од нејзиниот претходник, следејќи го трендот во автомобилскиот сектор поради зголемувањето на трошоците за производство. Сепак, Duster Commercial е најевтиниот 4×4 LCV на пазарот во ОК. Првите испораки се закажани за четвртиот квартал од годинава.

Поврзани вести

Back to top button