fbpx

Новата Dacia Sandero подготвена до 2019

Новата генерација на хечбек Dacia / Renault Sandero ќе се појави на пазарот во средината на 2019 година

Што се однесува за дизајнот на Dacia Sandero, тој ќе претрпи значителни промени, со што ќе биде наметнат нов стајлинг.

Кај новата генерација на автомобилот наместо платформата В0 ќе се користи глобалната архитектура CMF-B, формирана не само за моделите на Dacia и Renault, но и за оние на Nissan. Освен новиот Dacia Sandero, истата ќе се користи и за новиот Logan. Од Dacia порано соопштија дека романското претпријатие во Миовени ќе се пренамени за производство на модели со новата платформа до 2020 година.

Dacia Sandero

На европскиот пазар Sandero 2019 ќе се нуди со 1,0-литарски атмосферски мотор 75 КС и 0,9-литарскиот турбополнач со 95 коњски сили. Во опсегот ќе биде дизел – 1,5 95 КС. Како и сега, новиот модел ќе се нуди и во кросовер верзија Sandero Stepway, која на пазарот се продава дури и подобро од стандардниот хечбек. Ќе понуди повторно подобар клиренс, но тоа ќе биде само во предниот дел.

Поврзани вести

Back to top button