fbpx

DeLorean Alpha5 претставен како електрично купе

DeLorean официјално се врати на мапата и подготвен е за иднината со претставувањето на целосно новиот електричен Alpha5

Исто како и својот извор на инспирација, легендарниот DMC-12, така и овој DeLorean Alpha5 пристигнува како стилско купе со „gullwing“ врати дизајнирани од страна на Italdesign. Производителот ги објави првите слики и информации порано од очекуваното преку официјалната веб-страница. DeLorean Alpha5, потпишан од Italdesign исто како и неговиот претходник, е нископрикачен Grand Tourer со четири седишта со масивни „ламбо“ врати и целосно електричен погон.

Враќањето на името DeLorean има помалку дизајнерски референци за иконскиот DMC-12 отколку што првично би очекувале. Аеродинамичкото тело (0,23 cd) е многу позаоблено од оригиналната коцкаста форма, додека карактеристичниот прозорец е заменет со помодерна стаклена градина. Сепак, Alpha5 ја почитува традицијата со „ламбо“ вратите кои зафаќаат поголем дел од профилот, тркалата со повеќе краци со голем дијаметар, права линија на карактери околу каросеријата и вентилирано задно ветробранско стакло.

Напред, тенките LED фарови се спојуваат со решетката што го носи амблемот DeLorean, наместо вообичаената значка DMC на стариот автомобил. На двата браници има осветлен елемент во форма на V, со истакнат сплитер напред и голем дифузер на задната страна.

DeLorean Alpha5

Задниот дел има задни светла со целосна ширина со три хоризонтални линии, кои работат како лабава претстава на моделот на задните светла DMC-12. Зборувајќи за LED диоди, gullwing вратите имаат осветлени делови напред и назад, што ги прави повидливи кога се отвораат.

DeLorean Alpha5 има прилично голем отпечаток, со должина од 4.995 mm, ширина од 2.044 mm и висина од само 1.370 mm (53,9 инчи).

Гранд турер со четири седишта

Големите gullwing врати овозможуваат полесен пристап до кабината која има четири индивидуални седишта. Контролната табла се карактеризира со едноставни линии со дигитална инструмент табла која е фокусната точка зад модерно стилизираниот волан со рамно дно.

DeLorean Alpha5

Има втор, помал екран осетлив на допир за инфозабавата на високо монтираната пловечка централна конзола и нешто што се чини дека е збир на физички контроли за климатизацијата зад неа, веднаш до фиоката за безжично полнење. Забележливи се и два држачи за чаши и повеќе прегради за складирање на предните патници.

ЕВ погонска единица со опсег од 480 километри

DeLorean не ни даде детална презентација на платформата, но објави некои проценети бројки за спецификациите за „Base Performance Model“. Големата батерија од 100 kWh е добра за повеќе од 480 километри опсег на движење и иако не е позната моќноста на електричните мотори, Alpha5 ќе забрзува од 0 до 60 милји на час (0-96 км/ч) за 2,99 секунди. Максималната брзина ќе биде 250 км/ч.

Според Јус де Врис, главен извршен директор на DeLorean Motor Company, „Алфа5 е за луѓе кои сакаат да возат“. Неило Харис, потпретседател на брендот, додаде: „Добивме можност повторно да го замислиме брендот што значеше многу за толку многу луѓе од сите страни на светот веќе четири децении. DeLorean допре толку многу животи и постави сцена за толку многу спомени… Сега сите сме сведоци на ново поглавје од оваа неверојатна приказна“.

Повеќе информации за DeLorean Alpha5 се на дигиталното лансирање и на официјалната премиера што е закажана за 18 август на Pebble Beach Concours d ‘Elegance. Додека DeLorean Motor Company е со седиште во САД, производството на Alpha5 ќе се одвива во Италија, а погонската единица доаѓа од партнер од Обединетото Кралство . Alpha5 првично ќе се нуди во само 88 единици, што се однесува на брзината на патувањето низ времето DMC-12 во филмовите Back To The Future. Имајте предвид, тоа нема да биде единствениот модел на производителот на автомобили, бидејќи тие веќе работат на купе со V8 погон, EV седан и SUV со погон на водород.

Поврзани вести

Back to top button