fbpx

DeLorean со три концепти ja прикажа фиктивната еволуција на брендот

Во пресрет на премиерата на Alpha5, De Lorean претстави три конепти кои прикажуваат како ќе се одвиваа работите за компанијата во период од неколку години

Многу години по легендарниот DMC-12, DeLorean се подготвува да зачекори во иднината со Alpha5, целосно електричниот GT со „ламбо“ врати, кој треба да ја доживее премиерата на Pebble Beach Concours d ‘Elegance овој август. Сепак, пред да го прикажат својот нов производ, воскреснатиот производител на автомобили објави три концептни автомобили кои прикажуваат децении на фиктивна еволуција на брендот.

Со други зборови, DeLorean, кој банкротираше во 1982 година, покажува како би изгледло нивното минато, со три преработени концептни автомобили, вклучувајќи купе со мотор на внатрешно согорување од 1996 година, електричен Grand Tourer со четири врати од 2006 година и SUV со водороден погон од 2013 година. Сите тие го водат патот до Alpha5. Концептите се дизајнирани како продолжение на DMC-24, концепт од 80-тите што никогаш не ги поминал раните фази на развој.

Иако идејата за претставување на минатото од алтернативен универзум е интригантна, сите три концепти изгледаат како да се дизајнирани денес, или барем пред неколку години. Сепак, DeLorean не остави ништо на случајноста, па дополнително ги опишува иновациите што секој модел ќе ги донесе во своето време.

Alpha2

DeLorean

Почнувајќи со DeLorean Alpha2 од 1996 година, тој е спортски автомобил со две седишта со ниска поставеност, дводелни „ламбо“ врати и челична композитна каросерија дизајнирана со најновите достигнувања во аеродинамиката. Дизајнерскиот јазик ќе означи отстапување од DMC-12, отворајќи го патот за иднината. Компанијата не навлегува во детали во однос на спецификациите, но рече дека Alpha2 се напојува со мотор со согорување.

Alpha3

Следниот чекор во фиктивното наследство на DeLorean е Alpha3, кој доаѓа од 2006 година. Ова е алтернативниот одговор на производителот на автомобили на сегментот на луксузни седани, замислен со целосно електричен погон. Каросеријата е изработена од композитен алуминиум, со аеродинамична силуета и спортски пропорции подобрени со масивните тркала. Електричниот автомобил ќе воведе карактеристики како што се LED DRL, задни „ламбо“ врати и странични прозорци во боја на каросеријата за приватност.

Alpha4

Како што влегуваме во 2010-тите, DeLorean ќе го дизајнира својот прв SUV. DeLorean Alpha4 е замислен со водороден FCEV погон, додавајќи ја практичноста на SUV каросеријата во сето тоа. Моделот се одликува со зголемено растојание од подлогата, дводелни LED фарови, мускулест профил и заден дел со голем спојлер на покривот и LED задни светла со целосна ширина.

Интересно, DeLorean покажа скици на „екстремен пикап“ како дел од развојот на Alpha4. Очекувано, и овој модел е со водороден погон. Најдобрите моменти вклучуваат суспензија прилагодлива во висина (уличен режим / оф-роуд режим), нагласена навалена шофершајбна, отстранлив заден капак на багажникот, поделени LED фарови и задни „ламбо“ врати.

Сите три концептни автомобили беа претставени во форма на скици и дигитални рендери. DeLorean планира да ја прошири својата постава по Alpha5, покривајќи поширок спектар на каросериски стилови. Нема да бидеме изненадени доколку идните производи на DeLorean изгледаат како еволуирани верзии на измислените концептни автомобили.

Поврзани вести

Back to top button