НАСЛОВНАНОВИТЕТИ

DS 3 Crossback со целосно електрична верзија

DS 3 Crossback e достапен со мотор со внатрешно согорување, но DS го најавија и E-TENSE целосно електричниот модел

DS 3 Crossback E-TENSE ќе има електричен мотор од 136 коњски сили и 50kWh литиум-јонска батерија. Батеријата ќе може да се полни преку “energy recovery” за време на кочење или забавување на автомобилот. Има опција за брзо полнење до 100kWh што дозволува да се наполни батеријата и до 80% за само 30 минути. А со најобичен домашен приклучок ќе треба околу 20 часа за полна батерија.

DS 3 Crossback

Забрзувањето 0-100km/h се очекува да биде 8.7 секунди, а максималниот домет на батеријата околу 450 километри.

Клучни зборови

Поврзани вести

Close