Првиот електричен SUV на „Патот на смртта“

Американската компанија Bollinger Motors продолжува со екстремните тестови на својот В1, првиот електричен SUV во светот

Во видеото кое е објавено на YouTube канал на брендот, Bollinger В1 е на пат кон „Патеката на смртта” во Колорадо. Областа се нарекува „Патот на смртта“ поради исклучително тешки услови и опасните падини под него. Патеката не е обезбедена и има надморска височина од 3.900 метри. Погледнете како Bollinger В1 се справува со тешката рута.

Eлектричниот теренец Bollinger B1 остава впечаток со максимално едноставен дизајн како на екстериерот, така и на ентериерот. Автомобилот може да пренесува четири патници, со два багажни простори лоцирани на предната и задната страна. Ако вториот дел од каросеријата биде со соборени седишта- машината се претвора во пикап. Во основата на моделот е алуминиумска шасија, опремена со два електромотори- по еден на секоја оска. Тие произведуваат вкупно 360 КС и можат да се полнат со 60 или 100 kWh батерии. Во првиот случај автономијата е 193 километри, а во вториот- 320.

Полнењето на акумулаторите трае помеѓу 7 и 12 часа, но при користењето на специјален полнач потребно е околу еден час. Компанијата тврди дека SUV изведбата забрзува од 0 до 100 km / h за 4,5 секунди. Во опремата на Bollinger B1 влегува хидропневматична суспензија, благодарение на што клиренсот се менува од 20 до 50 cm. Компанијата Bollinger Motors е основана во 2004 година и сеуште бара спонзори за лансирање на својот прв модел во својата историја. Се надеваме дека ова ќе се случи во 2018 година.

 

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close