fbpx

Електричниот Mini Cooper SE надграден со John Cooper Works изглед

John Cooper Works верзијата на Cooper SE го задржува електричниот мотор од 218 КС на стандардниот модел и го има истиот опсег од 402 километри

Mini го претстави специјалниот John Cooper Works Trim за електричниот Cooper SE со што му дава класичен изглед на JCW.

Промените направени на Cooper SE со пакетот John Cooper Works Trim започнуваат со нова обвивка околу предната решетка и лого финиширано во црна боја со висок сјај. Отворот има и индивидуални светлосни знаци во LED фаровите, вклучувајќи две едноставни хоризонтални ленти кои служат како дневни светла.

Од друга страна, Mini го вгради моделот JCW со сет специјални тркала од 18 инчи со 10 краци со дизајн во два тона и поставени над комплет црвени шапи на сопирачките. Автомобилот, исто така, располага со контрастен покрив и капачиња на крилните ретровизори обоени во Chili Red и има црвена графика која се протега преку хаубата.

Mini Cooper SE John Cooper Works Trim

Ентериер

Ова не е само пакет за екстериерот, бидејќи JCW Trim носи со себе и некои внатрешни ажурирања. Тие вклучуваат поспортски седишта со синтетичка кожа и црвени шевови. Контролната табла и панелите на вратите исто така имаат уникатна црно-црвена тема, а големиот централен инфозабавен екран е ажуриран за да вклучи Go-Kart режим кој го менува внатрешното осветлување во црвено и го оптимизира одговорот на гасот на Cooper SE.

Mini Cooper SE John Cooper Works Trim

Не се направени механички надградби. Како резултат на тоа, Cooper SE John Cooper Works Trim сè уште е придвижуван од еден електричен мотор со 218 КС и 330 Nm вртежен момент. Овој мотор ја добива својата енергија од батериски пакет од 54,2 kWh што му овозможува на автомобилот опсег до 402 километри. Може да забрза до 100 км/ч за 6,7 секунди и може да се наполни од 10 до 80% за 30 минути.

Mini Cooper SE John Cooper Works Trim

„Целосно електричниот MINI Cooper SE во новиот John Cooper Works Trim комбинира страст за иконски дизајн, легендарни перформанси и одржлива мобилност“, рече шефицата на брендот Mini Стефани Вурст. „Тоа е олицетворение на ефикасност и уживање во возењето“. Цените не се објавени.

Поврзани вести

Back to top button