Електричните автомобили на Rivian со најмоќните батерии во светот

Американската компанија Rivian ќе го опреми електричниот пикап R1T и електричниот кросовер R1S со најмоќните батерии во светот

Нивниот капацитет ќе достигне 180 kWh. Ова ќе им овозможи на возилата да патуваат околу 660 километри со едно полнење, што е доста импресивно со оглед на нивната тежина. Rivian објасни дека новите батерии ќе бидат презентирани за околу една и пол година.

Во моментов, специјалистите на компанијата се обидуваат да ги подобрат некои од структурните елементи, особено течното ладење. Производителот, исто така, најави дека развива помалку моќни батерии – со капацитет од 105 и 135 kWh.

Двете батерии го надминуваат најмоќниот Tesla од 100 kW. Ако теренец на Rivian добие батерија од 105 kWh, со едно полнење ќе може да помине околу 385 километри, а со онаа од 135 kWh – до 500 км. Досега, Ford е единствен производител на автомобили што започна стратешко партнерство со Rivian и планира да инвестира најмалку 500 милиони долари во електрични возила.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close