fbpx

Повеќе моќ за електричната Corvette

Американската компанија Genovation Cars, која го создаде најбрзото електрично возило, објави дека во јануари ќе ја претстави ажурираната верзија на Genovation GXE

Премиерата ќе биде на домашната манифестација CES, а електричниот автомобил добива поголема моќ.

Предсериската верзија на електричниот автомобил, изграден на Chevrolet, се напојува со два електрични мотори со трансмисија со 7- брзински мануелен менувач или роботизирана автоматска кутија со две спојки. Вкупната моќност на двата електрични мотори е 800 коњски сили, а максималниот вртежен момент е 949 Nm. Новата верзија на Genovation GXE ќе забрзува од 0 до 100 km/h за помалку од 3 секунди, а максималната брзина ќе биде 354 km/h. Со едно полнење електричното возило ќе патува 300 km.

Genovation GXE

Првата верзија на Genovation GXE беше воведена во 2016 година, со два електромотори со вкупна моќ од 660 коњски сили и 813 Nm. Со едно полнење, автомобилот имаше автономија до 210 километри, а цената на електричното купе беше 750.000 долари.

Genovation GXE

Genovation GXE

 

Поврзани вести

Back to top button