fbpx

Европа ја доби својата верзија на Ford Ranger Raptor

Новиот Ford Ranger Raptor официјално влезе во Европа, овозможувајќи им на купувачите на Стариот континент пристап до моќниот пикап

Ford го има најпродаваниот пикап камионет не само во САД, туку и во огромен број европски земји. Секако, станува збор за Ford Ranger, кој сега влегува во нова ера во својата историја со првите испораки на целосно новиот Ranger Raptor на Стариот континент. Производителот на автомобили го претстави перформансниот пикап во Европа за прв пат во август 2018 година и сега е време моделот од втората генерација да го замени.

Исто како и на другите пазари, вклучително и Австралија, Ranger Raptor е придвижуван од 3.0-литарски V6 со двоен турбо полнач. Меѓутоа, додека овој мотор произведува 392 КС и 583 Nm максимален вртежен момент во Австралија, во Европа тој е ограничен на 288 КС и 491 Nm кои се испорачуваат на сите четири тркала преку десетстепен автоматски менувач. Ова е поради построгите стандарди за емисии во Европската унија.

Ford Ranger Raptor

Додека моќноста и вртежниот момент од моторот се ограничени, Ford го опреми новиот Ranger Raptor со електронски контролиран активен издувен систем кој нуди звучни профили Quiet, Normal, Sport и Baja.

Секој Ford со „Raptor“ ознака во своето име треба да биде способен теренец, така што се направени значителни надградби на суспензијата. Вградува лесни алуминиумски горни и долни контролни краци, предна и задна суспензија за долго патување и рафиниран заден дел од Watt. Исто така, располага со внатрешни бајпас амортизери на Fox 2,5-инчни Live Valve кои се наполнети со масло со тефлон за да се намали триењето.

Ford Ranger Raptor

Бескомпромисни оф-роуд карактеристики

Дополнителнна акредитација за оф-роуд карактерот на пикапот е системот за погон на четири тркала со полно работно време со електронски контролирана кутија за пренос со две брзини по потреба. Предните и задните заклучувачки диференцијали се исто така вклучени. Достапни се седум различни режими на возење, кои се состојат од Normal, Sport, Slippery, Rock Crawl, Sand, Mud/Ruts и Baja.

Исто како и на другите пазари, Ford Ranger Raptor може да се доработи во една од седумте надворешни бои, вклучително и Code Orange или Conquer Grey. Исто така, стандардно располага со алуминиумски тркала од 17 инчи кои се обвиткани во пневматици за сите теренски перформанси ексклузивни за Raptor. Комплет Matrix LED фарови се стандардни заедно со LED дневни светла.

На европските купувачи ќе им бидат достапни мноштво додатоци. Тие вклучуваат покривен шатор за две лица од ARB кој има вграден душек, пет прозорци и екрани за инсекти со патент.

Поврзани вести

Back to top button