Викенд тарифа: F1 возачот Ландо Норис ја тестира McLaren Elva

McLaren Elva e најлесниот „патнички“ автомобил на британскиот производител, иако неговиот дом е тркачката патека каде може да ја покаже сета своја моќ.

Хиперавтомобилот на McLaren се напојува со 4,0-литарски битурбо V8 мотор кој испорачува 815 КС и 800 Nm. На хартија, може да достигне до 60 mph (96 km/h) за помалку од 3 секунди. Со цел да покаже колку Elva e интересна и предизвикувачка за возење, McLaren го донесе еден од своите Formula 1 возачи, Ландо Норис, кој ја изнесе Elva на тркачката патека Silverstone.

Покрај видеото со Норис и Elva на Silverstone, можете да го погледнете и главниот тест возач на McLaren Кени Брек како го воси роудстерот на Goodwood Motor Circuit.

Поврзани вести

Back to top button