fbpx

Ferrari го подготвува својот најмоќен V8 мотор

Ferrari подготвува набилдана модификација на својот 488 GTB, кој ќе добие традиционален додаток GTO (Gran Turismo Omologata)

Овој модел ќе стане најмоќниот автомобил во историјата на брендот опремен со V8 мотор, објави веб-страницата на FerrariPhotoPage.

Новата супер изведба ќе добие модернизирана варијанта на моторот од натпреварувачката модификација Ferrari 488 Challenge. Ова е 3,9-литарски V8 со турбо кој ќе може да развие 700 КС. Ќе се комбинира со 7-степен автоматски менувач и редизајниран систем за управување. Во исто време, автомобилот ќе тежи околу 10% помалку од стандардната 488 GTB.

За изградба на иднината GTO ќе се користи јаглерод, од кој ќе бидат направени покривот, двата браници, задниот спојлер и главниот дел од ентериерот. Благодарение на новите елементи на телото, аеродинамиката на автомобилот ќе се подобри за 20%.


Сега, покрај стандардните 488 GTB и 488 Spider Roadster, постојат и три тркачки верзии на класата GT3 и GTE, како и 488 Challenge. Тоа беше последното кое имаше најголемо влијание врз развојот на идниот GTO, кој, според гласините, ќе биде дури и побрз од хибридот LaFerrari.

Поврзани вести

Back to top button