fbpx

Ferrari подготви специјална Roma во чест на 30 години присуство во Кина

Италијанскиот производител Ferrari го одбележува својот јубилеј по повод 30-годишнината од влегувањето во Кина со специјално издание на Roma

Ferrari ја слави својата 30-та година во Кина. За три децении, италијанската марка се прошири на 21 дилер низ целата земја, што беше долг пат откако првото Ferrari беше нарачано во Пекинг во 1992 година. Тоа го одбележа влезот на италијанската марка, а сега по повод 30-годишнината, Ferrari произведе специјален уникат Roma за Кина.

Еднократното Ferrari Roma е дизајнирано од Tailor Made, програма за прилагодување и персонализација на производителот на автомобили. Направен е во соработка со истакнатиот кинески дизајнер Jiang Qiong’er, црпејќи инспирација од традиционалната кинеска естетика и изработка.

Qiong’er е позната по нејзината работа со корени во суптилноста, убавината и наследството на кинеската култура. Таа ги спои концептите и експертизата за да постигне синтеза на италијанската дизајнерска филозофија и Chinoiserie Chic.

Единственото Ferrari Roma се карактеризира со контрастни бои што привлекуваат внимание: Sanusilver Matte и Rosso Magma Glossy. Вториот му оддава почит на традиционалната кинеска црвена кармин. Во меѓувреме, пругите што се протегаат по телото и низ внатрешноста се инспирирани од карактеристичните карактеристики на класичниот мебел од династијата Минг.

Ferrari Roma

Детали кои ја одбележуваат кинеската култура

Специјалното издание Roma, исто така, има прагови од карбонски влакна со посвета на Tailor Made, клучна футрола обоена во лак Boluo со црвени и златни точки (древна кинеска техника позната по својот уникатен текстуриран финиш) и златна плоча за посветување врежана со жад кинески знаци за „30“.

Во древната кинеска култура, златото симболизира богатство и добра среќа, додека жад укажува на чистота и благост. И двете се синоним за добри желби и почит.

Roma доаѓа со пакет за начин на живот дизајниран од самата Qiong’er, кој го содржи следново: сет од четири дифузери за арома (по еден за секоја сезона, направени со абонос и кристал), сет алат за чај обоен со црвена и златна дамка Лак Болуо, кутија за пури од абонос, пепелник за пури со мастило, сет за чај направен со занаетот на ткаење од бамбус, змеј од хартија Xuan, ќебиња од кашмир и кинеска дама од агат и кожа. Овие предмети се чуваат дискретно во автомобилот – во преградата за ракавици, потпирачот за раце и багажникот.

Поврзани вести

Back to top button