fbpx

Компанијата Esselunga подари 1.500 нови Fiat 500

Италијанскиот синџир супермаркети Esselunga им предаде на клиентите рекордно количество автомобили за два дена

Италијанскиот синџир супермаркети Esselunga им предаде на клиентите рекордно количество автомобили за два дена.

Во текот на 48 часа сосема нови автомобили Fiat 500 добија близу 1.500 лица, достигнување кое беше запишано во Гинисовата книга на рекорди. Испораката на малите модели беше дел од натпреварот, што се одржа од компанијата Esselunga. Во чест на 60-годишнината од отворањето на својата прва продавница таа награди свои верни клиенти со 1.500 автомобили Fiat 500.

Победниците од цела Италија беа поканети во определените денови во фабриките на Fiat. Првично беше предвидено да бидат предадени 1.520 автомобили, но 25 лица не успеаја да пристигнат. Така за 48 часа беа поделени 1.495 возила. Сите модели се подготвени од дизајнерскиот центар на Fiat. Тие се опремени со 1,2-литарски бензински мотор со 69 КС, а се во бела боја и со светол ентериер. Во нивната опрема влегуваат 7 воздушни перничиња, клима уред и мултимедијален систем Uconnect 5.

Поврзани вести

Back to top button