fbpx

Fiat за првпат го покажа електричниот Topolino

Fiat Topolino доаѓа во ретро стил и изгледа како минијатурна верзија на Fiat 500 со платнен покрив и јажиња наместо врати

Новиот 500e не е најмалиот електричен Fiat достапен на пазарот, откако италијанскиот производител на автомобили го лансираше Topolino. Тешкиот четирицикл со нулта емисија ќе биде лансиран наскоро на европските пазари како италијанска верзија на Citroen Ami и Opel Rocks-e, со посебен стил.

Topolino е италијански збор за Мики Маус и беше прекар на оригиналниот Fiat 500 од 1936 година. Новата итерација е стилизирана според поновиот Fiat 500 од 1957 година, кој исто така е извор на инспирација за урбаните жители од 2007 и 2020 година. Сепак, Topolino е помал од сите 500 модели, со должина поблиску до 2.410 милиметри на неговиот „брат“ Citroen Ami.

Новиот Fiat Topolino има тркалезни фарови, браници и ретровизори во метален стил, задни светла во форма на капсула и платнен покрив, што го прави да изгледа како минијатурен 500. Профилот се карактеризира со отсуство на врати кои се заменети со јажиња, слични до класичниот 500 Jolly. За презентациското возило, Fiat избра надворешна нијанса во мента со мат финиш во комбинација со бели навлаки на тркалата во ретро стил.

Ограничените фотографии не ја откриваат целината на двоседната внатрешност, но можеме да видиме дел од интересниот тапацир на контролната табла, амблемот на Fiat на воланот, како и светлата подлога на седишта. Многу веројатно е дека малиот ЕВ ќе доаѓа со интегриран држач за паметни телефони и ограничени удобности со оглед на тоа дека Citroen Ami доаѓа без климатизер. Одлична карактеристика е – веројатно опционална – решетката и куферот на задната страна, како стилски начин за проширување на товарниот простор.

Fiat Topolino

Без детали за спецификациите

Fiat не навлегува во техничките детали, но од стаклената градина и пропорциите е очигледно дека Topolino е обновен Citroen Ami, кој се разликува многу повеќе од Opel Rocks-e што е случај на преобликување. Електричното возило најверојатно ќе го дели електричниот мотор со 8 КС и литиум-јонската батерија од 5,5 kWh со своите „роднини“, што ќе овозможи ограничена максимална брзина од 45 км/ч и опсег на возење од 70 км.

Производителот на автомобили вели дека електричното возило фокусирано на урбаното движење е „направено од радост, оптимизам и забава“, сугерирајќи дека ќе им даде „мобилност и слобода дури и на најмладите клиенти“. Имајте предвид дека во некои европски земји, тинејџерите можат законски да возат тешки четирицикли од 14 или 16 години, во зависност од локалното законодавство.

Лансирањето на Fiat Topolino е неизбежно, па очекуваме наскоро да дознаеме повеќе за него. Судејќи според успехот на Citroen Ami на јужноевропските пазари, новиот Fiat би можел да стане инстант хит доколку цената е соодветна.

Поврзани вести

Back to top button