fbpx

Ford подготвен да ги оживее двете легенди

Ford брои „ситно“ до премиерата на преработениот SUV со име Bronco

Со лансирањето на возобновената некогашна легенда на компанијата, најавена е и уште една промоција на модел кои веќе бил во понуда на американскиот гигант Mustang Fastback.

Засега американскиот производител не открива детали за ова изведба. На страница на американската поделба на Ford актуелен е делот посветен на Bronco, чие мотото е: „Уште поимпресивен, отколку што беше”. Исто така се наведува дека SUV изведбата ќе биде претставена во 2020 година. Иако се обидуваат да ги задржат во тајност деталите на моделот, сепак „истекоа“ информации за него.

Bronco

Ќе биде произведен во фабриката во Мичиген и ќе биде создаден од нула. И што е најважно новиот Bronco нема да личи воопшто на концетниот модел од 2004 година. Теренецот ќе биде позициониран како директен конкурент на Jeep Wrangler, а голем прашалник е дали тој ќе се нуди и во верзија со 3 врати. Сигурно новиот Bronco ќе биде глобален модел, што значи дека ќе се појави и во Европа.

Bronco

Што се однесува до Mustang, во Ford подготвуваат преродба на фастбекот GT390 кој играше една од главните улоги во култниот филм „Булит”. Како во филмот, така и снимениот во рекламата автомобил е во специјалниот боја Dark Highland Green. Тој се разликува по многу нешта од стандардниот Ford Mustang, а најверојатно, новата верзија ќе биде прикажана во јануари во Детроит.

Поврзани вести

Back to top button