fbpx

Повеќе моќност и нова топ верзија за обновениот Ford Edge

Ford го подложи на сериозен фејслифтинг моделот Edge. Засега станува збор само за изведбата за Северна Америка, а потоа ќе следат доработки и на остварувањата за другите пазари

Моделот навистина претрпел доста доработки, како визуелни, така и технолошки. Базната верзија за САД веќе има 5 КС повеќе, вкупно 250 КС, кои доаѓаат од 2.0-литарскиот турбо бензински мотор. Моторот веќе работи со нов 8-степен автоматски менувач, кој користи ротационен бирач, а не класичен менувач. За прв пат Ford го користи индексот ST при SUV моделите. Ford Edge ST е управуван од 2.7-литарскиот V6 EcoBoost агрегат, кој во оваа изведба развива 335 КС. И тука претходниот 6-степен автоматски менувач му отстапува место на новиот 8-брзински автоматски механизам.

Ford Edge

Што се однесува до дизајнот, Edge добива освежена предница со нова поголема и продолжена решетка, нова графика за фаровите и малку модифицирана задница. Ford ќе почне да прифаќа нарачки за моделот во текот на следните неколку недели. Што се однесува до европската верзија, нејзиното дотерување ќе дојде во 2019 година.

Ford Edge
1 | Ford Edge
2 | Ford Edge
3 | Ford Edge
4 | Ford Edge

    Поврзани вести

    Back to top button