fbpx

Ford Focus ST Edition е „лебедовата песна“ на култниот хечбек

Ford Focus треба да биде укинат во 2025 година, но пред тоа да се случи, Ford им обезбедува на ентузијастите она што може да биде „лебедова песна“ за моделот со погон на внатрешно согорување – фабрички ST Edition перформансен модел наманет и за патиштата и за патеката.

Ford Focus ST Edition

Достапен на одредени европски пазари, Focus ST Edition вклучува надградби на шасијата од опционалниот Track Pack, вклучувајќи прилагодлива суспензија, Brembo сопирачки и мноштво други карактеристики за подобрена динамика на возење.

Слично на неговиот претходник, Focus ST Edition од 2021 година, новиот модел може да се пофали со нијансата Azura Blue во стилот на RS, надополнета со црни акценти со висок сјај. Ги одржува истите тркала од 19 инчи со повеќе краци, кои сега ја намалуваат масата за 10 проценти. Сепак, за разлика од претходниот модел, тркалата сега се опремени со гума Pirelli P Zero Corsa наместо со гуми Michelin Pilot Sport 4S.

Внатрешноста комбинира црна кожа и Алкантара со бели риги и Motion Blue шевови на седиштата, воланот и патосниците. Опремата е прилично дарежлива, вклучувајќи го аудио системот B&O со 10 звучници и сабвуфер, пакетот за помош на возачот и зимскиот пакет (греење на волан и ветробранско стакло) како стандард.

Унапреден систем на потпирање

Извонредната карактеристика на ST Edition е нејзината двонасочна прилагодлива суспензија, направена од KW Automotive и фино подесена од Ford Performance на патеката Нирбургринг. Тој е надополнет со сопирачки на Brembo на предната оска, комбинација која претходно беше понудена како дел од Track Pack заедно со полесните тркала.

Суспензијата има куќишта на амортизери од нерѓосувачки челик со двојни цевки и пружини обложени со прав, кои се над 50 проценти поцврсти од оние на стандардниот Focus ST. Дополнително, хечбекот е спуштен за 10 милиметри, со опција за дополнително прилагодување на висината на возењето за 20 мм.

Нема надградби на 2,3-литарскиот EcoBoost мотор со турбополнач, кој ја задржува моќноста од 280 КС и вртежен момент од 420 Nm. Моќта се пренесува исклучиво на предната оска преку шестстепен мануелен менувач, со помош на електронски диференцијал со ограничено лизгање (eLSD). Следствено на тоа, хот хечот забрзува од 0 до 100 км/ч за 5,7 секунди и достигнува максимална брзина од 250 км/ч.

Хечбекот Ford Focus ST Edition е веќе достапен за нарачка на одредени европски пазари заедно со редовниот Focus ST кој останува достапен во хечбек и караван каросериски стилови.

Треба да се напомене дека Ford ја прекина продажбата на Fiesta ST, оставајќи ја Puma ST како единствен друг модел со брендот ST во Европа.

Поврзани вести

Back to top button