fbpx

Ford го покажа новиот Transit Custom во дизел, PHEV и ЕВ варијанта

„Синиот овал“ го претстави новиот Transit Custom, комерцијално возило кое пристигнува со три погонски варијанти и различни стилови на каросеријата

Ford го претстави новиот Transit Custom, по неодамнешното деби на целосно електричниот e-Transit. Почнувајќи од 2023 година, новата генерација на популарното лесно комерцијално возило на Ford ќе биде достапна со EcoBlue дизел, PHEV и целосно електричен погонск агрегат и различни стилови на каросеријата.

Очекувано, Transit Custom изгледа многу слично на e-Transit Custom, со иста каросерија. Решетката сепак е променета, со хоризонтални процепи и зголемени отвори за ладење на моторот, придружени со странични доводи кај моделите со мотор на внатрешно согорување. За жал, Ford не вклучи детална галерија од шесте нивоа на опременост (Base, Trend, Limited, Active, Trail и Sport). Сепак, можеме да забележиме некои од специфичните стилски знаци од групната снимка, вклучувајќи ги необоените браници и различната графика на предните светла на основната рамнина, лизгачките плочи на патеката во алуминиумски стил, продолжените странични прагови на Sport, и предната порта за полнење на PHEV и ЕВ моделите.

Transit Custom се заснова на „целосно нова“ архитектура, која ќе биде споделена со следниот VW Transporter. Различни опции за каросеријата вклучуваат стандардно комбе со панел, комбе со двојна кабина, комби и преграда во облик на L. Моделот доаѓа во две должини и во две висини на покривот. Подоцна, се очекува Ford да го претстави Tourneo Custom фокусиран на патниците, преземајќи ја улогата на миниван погоден за семејството.

Канцеларија во движење

Внатре во кабината има 13-инчен екран на допир за најновата инфозабава SYNC4, иако не е наведено дали оваа функција е стандардна во целиот опсег или е достапна само кај моделите од високата класа. Забележливи се и неколку вклучени кратенки чувствителни на допир под екранот. Воланот со рамно дно со интегрирани копчиња може да се навалува, создавајќи чувство за мобилна канцеларија. Сите облоги ја содржат платформата на софтвер Ford Pro и поврзаните услуги, вклучително и Ford Pro Upfit интеграцискиот систем кој овозможува дигитални конверзии на возила преку постојниот панел за инфозабава и Ford Pro Mobile Service дизајниран да го подобри времето на работа.

Ford Transit Custom

Моделот исклучиво со мотор на внатрешно согорување е опремен со подобрена верзија на дизел моторот EcoBlue. Ќе се нуди со различна моќност, почнувајќи од 110 КС, 136 КС, 150 КС или 170 КС. Ако го оставиме настрана стандардниот шест-брзински мануелен менувач што може да се комбинира со опционален механички диференцијал со ограничено пролизгување, Transit Custom доаѓа и со нов осум-степен автоматик и опционален погон на сите тркала. Според Ford, максималниот капацитет на влечење на автомобилот со погон на четири тркала е 2.500 килограми.

Пристигнува во 2023

Plug-in хибридниот Transit Custom комбинира 2,5-литарски бензински мотор со електричен мотор и батерија, слично на Ford Kuga PHEV. Ford не ја откри моќноста, но претпоставуваме дека ќе биде блиску до 225 КС. Батеријата од 11,8 kWh (корисен капацитет) е добра за електрично возење до 57 километри, додека сопствениците можат да ја користат за напојување на алати и опрема преку системот ProPower Onboard. Конечно, целосно електричниот e-Transit доаѓа со електричен мотор кој произведува 217 КС и 415 Nm вртежен момент, како и поголема батерија од 74 kWh што нуди опсег од 380 км.

Ford Transit Custom

Ford ќе го прикаже новиот Transit Custom / e-Transit Custom на саемот за транспорт на IAA во Хановер. LCV ќе го произведува Ford Otosan во Турција. Испораките на моделите со дизел погон ќе започнат во средината на 2023 година, а облогите PHEV и EV ќе следат подоцна во 2023 година.

Поврзани вести

Back to top button