Ford подготвува SUV деби за саемот за автомобили во Франкфурт

Американската компанија во Франкфурт со акцент на презентацијата на својата нова линија на кросовери

Ford истакна дека ќе учествува на Меѓународниот саем на автомобили во Франкфурт во септември, додека голем број конкуренти како Toyota и сите брендови на Fiat Chrysler ќе го прескокнат овој важен автомобилски настан. Ford ќе го стави акцентот во својата презентација на својата нова линија на кросовери. Меѓу нив ќе биде последната генерација на Kuga и хибридниот Explorer. Покрај тоа, ќе го видиме малиот, редизајниран EcoSport, како и најавената Puma.

Вкупно 22 брендови досега се откажаа од учеството на германското шоу за автомобили, според податоците меѓу нив се и Subavru, Suzuki, Nissan, Volvo, Mazda, Mitsubishi, Rolls-Royce и Aston Martin. PSA ќе биде претставена само од германската марка Opel, а Renault ќе биде во Франкфурт, но во малку поинаков формат.

Ford

Ford, заштеди со напуштање на саемот за автомобили во Париз минатата година и оваа пролет на саемот во Женева. Ова е продолжување на стратегијата на синот овал. Во нивниот план стои дека тие ќе учествува на изложбите кога ќе започнат нови производи.

Големите меѓународни изложбени салони страдаат од неколкугодишно намалување на учеството на водечките производители на автомобили поради нивните ревидирани рекламни и маркетинг буџети. Се повеќе и повеќе производители претпочитаат да ги направат премиерите на своите нови модели во специјални брендирани настани кои се емитуваат директно на интернет или како дел од еднодневни настани како што се Goodwood фестивал на брзина или елегантни натпревари како во Вила де Есте, Италија.

Германската автомобилски асоцијација VDA, која работи на саемот за автомобили во Франкфурт, призна дека бројот на понудувачи годинава ќе биде помал отколку во 2017 година. Автомобилскиот саем се одржува преку една година, наизменично со оној во Париз. Сепак, се наведува дека ќе има нови учесници како што се IBM, Microsoft и Vodafone.

Ford

Меѓу учесниците со премиери на саемот за автомобили на 10 и 11 септември ќе бидат Jaguar Land Rover и Honda. Land Rover ќе ја покаже новата генерација на својот модел Defender, а Honda ќе се пофали со својот целосно електричен мал модел Е.

Секако, салонот за автомобили во Франкфурт е најважната сцена за локалните производители на автомобили. Најголемиот – VW ќе се обиде да направи сериозна најава за да стане најголемиот светски производител на електрични автомобили. Се очекува јавното деби на ID 3, целосно електричен компактен автомобил со опсег од 330 km до 550 km.

BMW ќе се фокусира на последната генерација на својот прв хечбек, а Porsche ќе се фокусира на електричниот спортски автомобил Тајкан. Странските брендови, исто така, ќе имаат интересни претставувања – Kia со компактниот Xceed, Seat со новиот Leon, Skoda со новата изведба на најпродаваниот модел Octavia и други.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close