Ford претстави Active изведби на Focus

Ford претстави две нови верзии на последната генерација на Focus на европскиот пазар

Тоа се хечбек и караван изведбите кои добиле различни поставки на суспензијата, специјални режими на работа на системот за контрола, напредна опрема и дополнителни електронски асистенти за безбедност. Новите верзии на Ford Focus можат да бидат препознаени од изгледот на надворешноста како, браници и прагови.

Двете верзии имаат независна задна суспензија, специјални пружини, амортизери, како и стабилизатори за напречна одржливост. Зголемен е клиренсот – со 30 mm напред и 34 mm одзади. Багажниот простор на караванската изведба има максимален волумен од 1653 mm, а во него е поставена и посебна преграда за превезување на кучиња.

Има и два нови режими на возење. Првиот е Slippery за движење по површина со низок отпор како кал, снег или мраз, а вториот е Trail, со поголем удар, а системот за деблокирање почнува да работи помалку агресивно.

Опсегот на мотори на Ford Focus Active вклучува бензински и дизел EcoBoost и EcoBlue агрегати.

Трицилиндерски агрегати со зафатнина од 1.0 литар (моќност 85, 100 и 125 КС) и четирицилиндерски со зафатнина од 1.5 литри (150 и 182 КС), тие можат да го исклучат едниот цилиндар при ниски оптоварувања. Менувачот може да биде 6-брзински мануелен или 8-степен автоматски со функција за адаптивно префрлување.

zlatno trkalo finalist

Во опремата на Ford Focus Active влегува мултимедијален систем SYNC 3 со поддршка Apple CarPlay, пристап за WiFi и можност за гласовно управување, аудио Bang & Olufsen и безжичен полнач за паметни телефони.

Меѓу електронските асистенти се вклучени адаптивна оптика со функција за прилагодување на осветленоста и формата на светлосниот зрак, активен круз контрол со функција за целосно сопирање и препознавање на знаците, систем за поддршка на маневрирање и др.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close