fbpx

Ford најави сопирање на производството на некои модели

Ford планира да ја намали својата гама наскоро, со отстранување од производство на неколку свои модели

Планот е Синиот овал да вложи повеќе во развојот на кросовери и пикапи за американскиот пазар.

Не е тајна дека до реализација на оваа идеја ќе дојде до крајот на годинава. Имено, веќе имаше гласини за откажувањето на планираното обновување за седанот Fusion, познат во Европа како Mondeo. Според првичните и непотврдени податоци, најкритична е иднината за C-Max, кој има релативно слаба побарувачка како на Стариот континент, така и преку Океанот.

модели

Во САД, под знак парашање е понатамошното проиавоство на големиот седан Taurus, кој е далеку зад своите ривали во сегментот. Исто така, се најавуваат исклучувања од составување некои модели од луксузниот бренд, Lincoln.
модели

Поврзани вести

Back to top button