fbpx

Ford Ranger Platinum дебитира во Европа

Ford го претстави новото Platinum ниво на опременост за Ranger што се наоѓа помеѓу Wildtrack и Raptor со повеќе премиум изглед и карактеристики

Новиот Ford Ranger добива нова верзија во Европа. Производителот ја проширува гамата на пикапите на Стариот континент со ново врвно ниво на опременост, позиционирано како најлуксузниот Ranger некогаш направен. Ranger Platinum има ексклузивен изглед и силен V6 турбодизел мотор под хаубата. Тој им се придружува на веќе достапните Ranger Raptor, Ranger, Wildtrak, Ranger Limited, Ranger XL и Ranger XLT во досега најшироката палета на Ranger на продажба.

V6 дизел агрегатот напред е дефинитивен дел од стандардната опрема на Ranger Platinum. Споен со 10-брзински автоматски менувач, испорачува 240 коњски сили и 600 Nm максимален вртежен момент. Моќта допира до сите четири тркала преку новиот електронски контролиран систем за погон на сите тркала на пикапот со полно работно време. Во моделот Platinum, менувачот е инсталиран на специјални држачи кои се реконструирани за да се намалат бучавата и вибрациите. Резултатот, вели Ford, се порафинирани и поодговорни перформанси без оглед на условите.

Ford Ranger Platinum

Визуелно, Ranger Platinum се разликува од останатите членови на семејството Ranger со својата пософистицирана надворешност која вклучува 20-инчни машински финиширани тркала, попрепознатлива решетка на ладилникот и нови препознатливи LED дневни светла. Дневните светла се интегрирани во групата на Matrix LED светла, кои се стандардни за новата опрема, како и задната врата со меко затворање, стаклото за приватност и кожниот тапацир на седиштата.

Ford Ranger Platinum

Премиум ентериер

Внатре, се наоѓаат голем број премиум карактеристики за сегментот, вклучувајќи тапацир со ватирана кожа, акценти од вештачко дрво на контролната табла, загреан волан и загреани и вентилирани предни седишта со 10-насочно прилагодување на моќноста и функции за меморија за возачот.

Контролната табла има затворена полица и горна кутија за ракавици, што се разликува од пониските нивоа на Ford Ranger. Понатаму, амблемот на платина може да се најде на кутијата за ракавици, седиштата и патосниците. Во однос на технологијата, 12,4-инчниот дигитален инструмент табла и 12-инчниот екран на допир за инфозабавата се исто така стандардни, заедно со премиум звучниот систем B&O.

Не се ограничени исклучиво на Ranger Platinum, но доста корисни се напредните системи за помош на возачот. Тие вклучуваат активна помош при паркирање, предупредување за слепа точка со предупредување за вкрстен сообраќај и покривање на приколката, предупредување за промена на лента и камера од 360 степени. Сите овие карактеристики се стандардни на врвниот Ranger за Европа, кој сега е во продажба низ целиот континент со првите испораки на клиентите планирани за доцна пролет 2023 година.

Поврзани вести

Back to top button