fbpx

Ford Tourneo Custom дебитира во PHEV, дизел и ЕВ верзија

Новата палета на комбиња Ford Tourneo пристигнува во Европа со постава која вклучува целосно електричен погон, покрај опциите PHEV и дизел

По дебито на гамата Ford Transit Custom за 2024 година, дојде време за откривање на патничката верзија на моделот, новиот европски Tourneo Custom. Исто како и панелното комбе, MPV варијантата ќе биде достапна во електрична, plug-in хибридна и дизел верзија, како и во поавантуристичката верзија Active.

Новиот Ford Tourneo Custom во основа е Transit Custom со задни прозорци. Active во стилот на кросовер има пластична обвивка, лизгачки плочи и шини на покривот, Sport добива екстензии на браникот и страничното здолниште, додека Titanium X е најпремиум изгледот во понудата, со стандардни 19-инчни алуминиумски тркала и Full Matrix LED осветлување. Секоја облога е достапна со сите опции на погонската единица.

Ford Tourneo Custom

Технолошки напреден ентериер

Внатре, најважното место се задните седишта. Tourneo Custom има распоред во три реда што значи дека може да собере до осум лица во ЕВ варијантата или до девет лица во варијантите PHEV и дизел. Во двата случаи, задните седишта може да се преклопат, лизгаат или целосно да се отстранат, дозволувајќи ги сите различни видови внатрешни аранжмани. Кабината е лесно достапна преку лизгачките врати со електрична енергија и интегрираните странични скали.

Ford Tourneo Custom

Контролната табла има 13-инчен екран на допир за инфозабавата SYNC 4, дигитална табла со инструменти, амбиентално осветлување, рампа за безжично полнење и паметни прегради за складирање, додека навалениот волан може да се трансформира во мала маса за возачот. Други карактеристики вклучуваат аудио систем B&O со 14 звучници и сабвуфер, дигитални клуч картички со технологија NFC, 5G модем и опционален панорамски стаклен покрив. Сопствениците ќе имаат пристап и до услугите на Ford Pro, вклучувајќи функции за далечинско управување и надградби на софтверот преку воздух. Во одделот за безбедност, достапен е целосен опсег на ADAS, вклучително и интелигентен адаптивен темпомат со центрирање на лента.

Погон за сечиј вкус

Што се однесува до погонските агрегати, фокусот е на E-Tourneo Custom, кој е еден од четирите целосно електрични модели на Ford Pro што треба да пристигнат во Европа до 2024 година. Тој се заснова на нова платформа со независна задна суспензија и пониска висина на подот во споредба со неговиот претходник. Електричниот модел доаѓа со еден електричен мотор кој произведува 217 КС и 415 Nm вртежен момент. Ford вели дека влечечкиот капацитет на ЕВ е 2.000 кг.

Пакетот батерии со капацитет од 74 kWh е добар за опсег од 370 километри што е 10 км пократко од проценките на E-Transit. Батеријата може да се полни за осум часа од стандардниот вграден AC полнач со моќност од 11 kW, но исто така е компатибилен со брзо полнење од 120 kW DC со што се надополнува досегот од 38 км за пет минути.

Plug-in хибридната варијанта ќе биде опремена со 2,5-литарски бензинец и електричен мотор – исто како и Ford Kuga PHEV. Батеријата од 11,8 kWh ќе овозможи 50 километри опсег со нулта емисија.

Првите испораки кон средината на 2023

Што се однесува до EcoBlue дизелот, тој доаѓа во три различни излезни моќности – 136 КС, 150 КС или 170 КС – нуди избор на шест-брзински мануелен или осум-брзински автоматски. За оние на кои им е потребна поголема тракција, Ford нуди опција за погон на сите тркала за автоматскиот Tourneo Custom или опционален механички диференцијал со ограничено лизгање на предната оска за мануелните варијанти. Ford Tourneo Custom со погон на сите тркала има најголема способност за влечење од 2.500 кг.

Ford Tourneo Custom

Палетата Ford Tourneo Custom ја произведува Ford Otosan во Коџаели, Турција. Првите испораки во Европа се закажани за средината на 2023 година, почнувајќи со моделите со дизел погон, а потоа и други варијанти подоцна во текот на годината.

Поврзани вести

Back to top button