fbpx

Франкфурт 2019: Audi го претстави RS 7 Sportback

Спортската поделба на Audi ветува испорака на шест нови возила до крајот на годината

Саемот за автомобили во Франкфурт стана место за деби втората генерација на RS 7 Sportback. Моделот импресионира со својот смел спортски дизајн. На него се додадени цели 40 mm во должина, 22-инчни тркала, црна сјајна решетка, LED-светла со ласерските модули и овални прицврстувачи кои му даваат на автомобилот агресивен, но елегантен изглед.

Повеќето иновации во новата генерација на Audi RS 7 Sportback се насочени кон надградба на мултимедијалните системи и системите за контрола на погон. RS амблемите во кабината сугерираат дека автомобилот е дел од спортскиот опсег на марката, а на воланот се појави ново копче RS Mode. Ова копче му дозволува на возачот да избере помеѓу индивидуалните поставки RS1 и RS2 кои ги менуваат перформансите на моторот, независната суспензија, менувачот и слично.

RS 7 Sportback

Под хаубата на овој извонреден автомобил е V8 мотор од 4.0 литри со твин-турбо V8 и генератор. Силата на моторот е 600 КЅ и 800 Nm вртежен момент, а се испорачува со 8-брзински автоматски менувач и погон на сите четири тркала. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 3,6 секунди, а максималната брзина е 305 km/h.

Поврзани вести

Back to top button