fbpx

Франкфурт 2019: Seat со PHEV верзија на Tarraco FR

Seat на штандот во Франкфурт ја покажа новата спортска и електрифицирана верзија на својата најдобра понуда Tarraco FR PHEV

Автомобилот ја одбележи својата светска премиера, а од компанијата најавија дека барањата за купување ќе почнат да ги примаат од следната година. Seat Tarraco FR PHEV е опремен со батерија од 13 kWh, која ветува над 50 километри во чист електричен режим.

Вкупната максимална моќност на plug-in хибридот на шпанската марка е 245 коњски сили, од кои 150 доаѓаат од моторот со внатрешно согорување со зафатнина од 1.4 литри, додека електричниот мотор придонесува 116 КС.

Tarraco FR PHEV

Покрај значително подобрената економичност на горивото, идните сопственици на Seat Tarraco FR PHEV, исто така, ќе можат да се потпираат на завидна динамика на патот. Со максимален вртежен момент од 400 Nm, луксузниот спортски SUV ветува можност за максимална брзина од 217 km/h, од кои првите 100 може да се достигнат за 7,4 секунди.

Со премиерата на Seat Tarraco FR PHEV на саемот за автомобили во Франкфурт, шпанскиот бренд за прв пат во светот ќе го демонстрира новото ниво на опремата FR кај Tarraco. Главните промени овде се поврзани со дополнителни надворешни елементи, вклучително и аеродинамички елементи, нови 19-инчни тркала (20-инчни како опција), нова боја – Fura Grey, спортски предни седишта и многу повеќе.

Поврзани вести

Back to top button