fbpx

Франкфурт 2019: Светска премиера за Honda E

Паралелно со премиерата на производната верзија на првиот досега целосно електричен градски автомобил за Европа - Honda E, компанијата ја објави и цената по која ќе се нуди моделот

Основната цена на Honda E, за германскиот пазар, е одредена на 29.470 евра со одземени државни субвенции и се очекува првите испораки на клиентите да се извршат во текот на летото следната година. Помоќната и побогата верзија на опрема на Honda E-Advance ќе биде достапна за 32.470 евра.

Honda E е уште еден чекор што брендот го прави кон постигнување на својата стратегија за електрификација од 100% на својот европски опсег до 2025 година. Наменет да понуди чист и функционален дизајн, висока технологија и сеопфатен погон за урбана употреба, новиот модел ќе го погоди пазарот со иновативниот систем Side Camera Mirror, при што класичните надворешни ретровизори се заменуваат со компактни камери и два 6-инчни екрани.

Honda E

Кога ќе влезете во Honda E, едноставно имате чувство како да се наоѓате во својата дневна соба. На централната конзола се наоѓаат три големи монитори преку кои се регулираат сите функции од автомобилот. Од Honda велат дека автомобилот е постојано online, а со тоа целат на новата генерација на возачи, односно младите клиенти.

Honda E е опремен со моќен електричен мотор со 136 или 154 коњски сили и литиум-јонска батерија со капацитет од 35,5 kWh, а автономијата на електричното возило е до 220 километри. Компанијата најавува дека во присуство на брза инсталација на полнење, полнење до 80% е можно за околу 30 минути.

Со погонот на задните тркала, електричното возило ќе може да забрза од 0 до 100 km/h за околу 8 секунди. Honda E ќе понуди функционална и самостојна студија за виртуелен асистент, заснована врз искуство, а тоа ќе го видиме веќе следната година, кога и ќе почне испораката на овој автомобил.

Поврзани вести

Back to top button