fbpx

Genesis X Convertible е последниот во низата X Concept на марката

Genesis ја прифаќа културата на отворено небо со својот најнов концепт X, трет што дебитира од 2020 - Genesis X Convertible Concept

Genesis го покажа X Convertible Concept, претставен како трет и последен модел во концептната трилогија X на производителот на автомобили.

Претставен во Калифорнија пред овонеделниот саем за автомобили во Лос Анџелес, Genesis X Convertible го прикажува дизајнерскиот јазик на марката Athletic Elegance во неговата најчиста форма. Ја дели и својата архитектура и електричниот погон со X Concept од 2021 година и X Speedium Coupe концептот од 2022 година, а исто така има сличен дизајн на овие два модели.

Прекрасниот концепт веднаш остава впечаток поради долгата хауба и краткиот преден надвисок. Се издвојува уште повеќе благодарение на познатите Quad светла на брендот напред, кои, како и кај Speedium X Concept, формираат LED светлосна лента и преглед на Crest Grille што се наоѓа на моделите со мотор на внатрешно согорување на Genesis. За да се одржи ладен погонот помагаат долните отвори на предниот браник.

Профилот на концептот е уште поелегантен со остри набори над предните и задните тркала, како и изразената линија која се протега од предниот дел на хаубата до спојлерот на задниот дел. Genesis ова го нарекува „Параболична линија“ и вели дека „го нагласува кралскиот карактер на профилот, создавајќи тензија помеѓу полните површини преку хоризонталната линија на појасот нежно наведната наназад“.

Genesis X Convertible Concept

Видливи во задниот дел на најновиот концепт на Genesis се хоризонталните четири задни светла. Споменатиот спојлер на покривката исто така го привлекува вниманието благодарение на тенкото LED светло со вдлабнување во облик на V. Концептот, исто така, располага со преклопен тврд покрив со проѕирни месечеви покриви над предните патници. Надворешниот дизајн го заокружуваат тркалата со сложена шема на G-Matrix и конкавен дизајн.

Ентериер возбудлив како екстериерот

Genesis направи внатрешност исто толку неверојатна како и надворешноста. Вградува табла со инструменти и е украсена со мешавина од волнена ткаенина и кожа што може да се рециклира, првенствено обработена во нијанса наречена Giwa Navy, но голем број на Dancheong Orange акценти се наоѓаат насекаде. Вклучен е и извонреден аудио систем развиен од мајсторот за звук Гук-ил Ју.

Genesis X Convertible Concept

„Тоа е нормален развој на Genesis да го зголеми атлетскиот и емоционалниот аспект на нашата дизајнерска филозофија преку создавање емотивна трилогија: семејството X“, опиша главниот креативен директор на Genesis, Лук Донкерволке. „Иновациите се катализатор за да станеме поангажирани во околината околу нас. Ние сме во процес на транзиција на Genesis во компанија која ќе испорачува производи за клиентите да уживаат“.

Поврзани вести

Back to top button