fbpx

Женева 2019: SsangYong Korando деби на C300

Новиот компактен кросовер на SsangYong е инспириран од Rexton и e-SIV Concept

Јужнокорејскиот производител на автомобили, SsangYong, го редизајнира кокпитот со нагласок на дигитализација, но старите добри физички тастери се суште на присутни на клима уредот и управувачот. Што се однесува до внатрешноста на возилото треба да се напомене големиот багажен простор од 551 L, а опционално како додаток ќе биде понудата за електрична задна врата, кожни седишта и ЛЕД амбиентални светла.

Како прва опција за Korando C300 потврден е 1.6-литарски турбо дизел мотор. Покрај e-XDI дизел моторот во подготовки е и 1.5-литарски бензински мотор. Што се однесува до електрификацијата ан моделите на SsangYong, Korando EV се очекува да биде воведен во понудата од 2020 година.

Поврзани вести

Back to top button