fbpx

Глобална премиера за целосно електричниот Avatr 12

Во сенка на традиционалните европски производители, своја премиера на Салонот во Минхен имаше и електричниот Avatr 12

Малиот кинески производител на автомобили Avatr, формиран преку сојузот помеѓу Changan, Huawei и CATL, го претстави целосно електричниот 12 на Саемот за автомобили во Минхен. Изгледот на електричниот седан беше начелно прикажан уште во јули, но кинеската компанија целосните спецификации, заедно со изгледот на ентериерот, ги зачува за Минхен.

Avatr ќе го нуди 12 со две погонски опции. Почетниот модел е опремен со тројни литиум-јонски батерии од 94,5 kWh од CATL, кои го напојуваат електричен мотор одзади кој произведува 312 КС. Се нуди и верзија фокусирана на перформанси со два електрични мотори кои произведуваат комбинирани 586 КС и управувана од истата батерија од 94,5 kWh.

Новиот ЕВ е долг 5.020 милиметри, широк 1.999 мм и висок 1.460 мм. Исто така, има меѓуоскино растојание од 3.020 милиметри и е малку поголем од кинескиот конкурент Nio ET7.

Надворешниот дизајн на автомобилот е спектакуларна глетка. Предниот дел има мала црна решетка и збир на поделени, LED дневни светла кои создаваат C-облик. Avatr ги постави главните фарови до овие дневни светла. Уникатните елементи на дизајнот на автомобилот продолжуваат на страната каде што најпрво може да се забележи интригантниот профил кој изгледа малку како средина помеѓу традиционалната лимузина и Shooting Brake. Рачките на вратите што излегуваат се стандардни како и испакнатиот заден спојлер.

Ентериер

Работите стануваат уште поинтересни во кабината. Avatr 12 има контролна табла обложена со кожа, како и компактен волан со рамен врв и рамно дно. Оваа контролна табла, исто така, поддржува панорамски екран со широк екран од 35,4 инчи кој ја опфаќа групата инструменти и дисплејот за патници. Пар екрани се користат и за дигиталните ретровизори, додека централниот инфозабавен екран се користи за контрола на повеќето функции на возилото.

Од друга страна, Avatr 12 доаѓа опремен со електрохроматски панорамски стаклен покрив, Nappa кожа и сложен систем за амбиентално осветлување. Седанот има и моќен звучен систем со 27 звучници, 3 мириси инспирирани од природата и дигитален ретровизор.

Avatr вели дека 12 е опремен со пакетот за помош Huawei Advanced Driving System 2.0 кој има 29 напредни сензори, вклучувајќи 3 LiDAR. Деталите за цената и достапноста сè уште не се објавени.

Поврзани вести

Back to top button