ИНТЕРЕСНОНАСЛОВНА

Голем кам-бек за Opel/ Vauxhall

Opel/ Vauxhall е дел од PSA дванаесет месеци и за овој период не само што ги консолидира своите редови, туку е на пат да ја испише својата успешна приказна на враќање

Минатата недела компанијата објави оперативен приход од 502 милиони евра за половина година, позитива остварена по две децении. Големиот кам-бек на Opel/ Vauxhall е благодарение пред се на пристапувањето кон Groupe PSA, од 1 август 2017 година.

Со стратешкиот план PACE !, кој извршниот директор на Opel, Maјкл Лошелер, го претстави само 100 дена подоцна, на 9 ноември 2017 година, компанијата ги концентрираше своите силни квалитети и доби можност за користење на ефектот од синергија и го ослободи целосниот потенцијал на брендот. Со планот Opel/ Vauxhall навести дека ќе биде профитабилен, електричен и глобален.

-Ние сме сосема друга компанија од пред 12 месеци. Сега сме уште поконкурентни, во исто време ги формиравме упатствата за иден развој во многу области. Извлекуваме огромни придобивки од тоа да бидеме дел од успешната Groupe PSA. Ние сме крајно благодарни за сето ова, но исто така има и одговорности, истакна извршниот директор на Opel, Мајкл Лошелер.

Opel/ Vauxhall

По само една година, како дел од групата РЅА, Opel/ Vauxhall се враќа на вистинскиот пат. Оперативна маргина за првата половина од 2018 година изнесува 5,0 проценти. Ова јасно покажува дека планот РАСЕ! Функционира одлично. Конкурентноста на производствените погони во Европа е значително подобрена. Заедно со социјалните партнери, раководството на Opel постигна спогодби во врска со иднината на сите европски претпријатија, што доведе до поделба на одговорностите за производите и значителни инвестиции во фабриките.

Новата Corsa на пример, која ќе се нуди и во електрична верзија ќе се произведува исклучиво во шпанскиот фабрика во Сарагоса. Следната генерација на Vivaro ќе ги напушти производствените линии на фабриката во Лутон, во Англија, од 2019 година. SUV моделот Grandland X ќе се произведува во Ајзенах од средината на следната година вклучувајќи хибридната верзија, која ќе следи во 2020.

Фиксни се и локациите за производство на мотори и трансмисии во Тихи (Полска), Асперн (Австрија) и Сентготард (Унгарија). Деталите за планираните инвестиции во Риселсхајм и Кајзерслаутерн ќе бидат објавени наскоро. Успешната интеграција на Opel/ Vauxhall во PSA, исто така, влијае на организацијата на развојната работа.

Инженерскиот центар во Риселсхајм игра важна улога во компанијата и интегрира експертски квалитети на брендот Opel во глобалната развојна мрежа. Со 15 стручни центри за различни технолошки области и одговорност за развој на комерцијални возила и следната генерација четири бензински мотори, инженерите преземаат глобални одговорности во рамките на целата Groupe PSA. Можностите на различни стручни тимови совршено се комбинираат, во името на бенефиции се однесуваат сите пет марки (Opel, Vauxhall, Peugeot, Citroën и DS Automobiles).

-Во Opel/ Vauxhall, врвните технолошки решенија на групата се комбинираат со познатиот германски инженерски потенцијал. Резултатот се материјализира во форма на ексклузивни автомобили со чист профил и емоционален дизајн, забележува Лошелер. – Создадовме дополнителен израз на нашите брендови во последните дванаесет месеци и со нетрпение го очекувам нашиот нов концепт, со кој ќе го претставиме нашето ново лице.

Opel/ Vauxhall

 

Соработката на развојните тимови води кон создавање на добро примени производи. Со моделите Crossland X, Mokka X и Grandland X, Opel/ Vauxhall е одлично позициониран на најрастечкиот пазар на SUV модели во европскиот SUV сегмент. На овој начин, со својата X гама, марките Opel и Vauxhall придонесуваат за успешната SUV офанзива на Groupe PSA. Во првата половина од 2018 година, бројот на продадени автомобили од овие модели изнесува 167.200.

Opel/ Vauxhall продолжува со својата офанзива на производи во Европа. По претставувањето на спортската Insignia GSi, компанијата ќе ја претстави и GSi верзија на Corsa во втората половина на годината. Новата Combo Life верзија, како и опцијата за товарање, исто така, ќе придонесат за раст.

Во следната година ќе следи целосно новата Corsa – вклучувајќи и верзија со чисто електричен погон во 2020 година, што значи дека Opel/ Vauxhall ќе располага со четири електрифицирани модели во 2020 година. Кон 2024 година, секој понуден модел во Европа ќе располага со верзија со чист електричен погон или plug-in хибрид.

Клучни зборови

Поврзани вести

Може и ова да ви се допадне

Close
Close