Grabber AT3 : Крал на сите гуми!

Експертите од јужноафриканскиот магазин за теренски возила SA4x4 неодамна поставија 265/65 R 17 гуми, односно Grabber AT3 , на Ford Ranger и извршија комплетни тестови на истите

Пневматиците ги потврдија своите врвни вредности, па ова остварување го доби епитетот „Крал на сите гуми“!

Гумите мораа да ги демонстрираат своите квалитети на специјалната Klipbokkop off-road патека, околу 100 километри источно од Кејп Таун. Инаку освен на неа тестови беа спроведени на асфалтни патишта, чакал и песок. Експертите спроведоа пет категории на тестирање за да ги проверат во целост вредностите на гумите од AT линијата. Во својот заклучок по повеќедневните тестирања за перформансите на Grabber AT3, новинарите напишаа: „Нејзините добро избалансирани теренски карактеристики и силна влечна сила на сите површини, дополнети со добрата моќ за сопирање, ја прават оваа гума Вашиот вистински избор”.

Grabber AT3

Grabber AT3, која беше лансирана минатата година за микс патишта и off-road употреба, ја имаат потребната робусност и висок грип за да го направи патувањето покомфорно и посигурно. Развиена е за дистрибуцијата насвоите способности зана и надвор од патот – 50/50. Со овој модел, во својот основен сегмент од гуми со 4×4, General Tire, традиционалниот бренд за гуми со богато американско наследство, го претстави најсовремениот производ за off-road ентузијасти и за професионалци во градежништвото, земјоделството и шумарството, кои очекуваат максимална мобилност, дури и кога станува тешко.

Grabber AT3 се произведува во димезии од 15 до 20 инчи, а палетата на производи вклучува околу 60 елемент, кои се одобрени за брзини помеѓу 160 и 240 km/h. Како 4×4 гума за сите времиња, AT3 ја носи ознаката M + S и симболот на снегулката како доказ за неговите безбедносни карактеристики за off-road и зимско возење.

RankManufacturer/tyreTest 1: Braking distance – Tarred surfaceTest 2: Braking distance – Gravel surfaceTest 3: Traction in sandTest 4: Gravel acceleration (traction)Test 5: Incline traction testTOTAL
1General Grabber AT347,8149,0949,9347,1750,00241,84
2Goodyear AT Adventure46,9347,5847,2950,0050,00241,58
3Continental CrossContact AT47,6047,7950,0043,4650,00240,15
4Bridgestone Dueler AT 69447,8149,1748,6144,4250,00238,41
5Michelin LTX AT246,6947,2348,8144,5850,00237,87
6Dunlop AT3 M50,0048,4046,7241,8350,00237,72
7Dunlop AT3 G49,1645,9845,9245,0050,00237,31
8Firestone Destination AT46,1550,0049,1541,7150,00235,41
9GT Radial Adventuro AT347,0649,6046,1045,9649,50234,60
10Velocity Raptor AT45,9845,6145,6242,9250,00234,52
11BF Goodrich KO243,0745,3347,5444,7547,50232,46
12Nexen Rodian Pro RA 847,9946,6149,0240,2949,50232,41
13Cooper Discoverer AT349,3846,3645,0342,5450,00232,28
14Hankook Dynapro AT M48,8248,2345,0341,7550,00232,20
15Pirelli Scorpion ATR47,7147,3348,9539,8847,50230,39
16Yokohama Geolander 1546,8648,3544,3943,1747,50230,15
17Kuhmo Road Venture AT5148,6846,5441,8440,8847,50226,22

Поврзани вести

Back to top button