Хамилтон ја освои петтата титула во Formula 1

Четвртото место на Луис Хамилтон на трката во Мексико се покажа сосема доволно за да ја обезбеди петтата светска титула во Formula 1 на дв е трки пред крајот на сезоната.

Британецот станува третиот пилот на Formula 1 со пет титули, а со него се и Хуан Мануел Фанџо и Михаел Шумахер, што има вкупно седум титули.

Макс Верстапен доминира во трката во Мексико Сити, откако на стартот ја превзема првата позиција од колегата Дениел Рикардо, кој беше поминат и од Хамилтон. Во текот на целата трка холанѓанецот имаше контролира, а автомобилите на Red Bull повторно работеа најдобро со гумите во во споредба со Ferrari и Mercedes.

Хамилтон имаше проблеми со гумите уште од почетокот и почна да заостанува, а како во трката во САД смената на истите не му помогна и на крајот тој беше последниот кој не беше заобиколен со една круг или повеќе од Верстапен.

Red Bull ја пропушти шансата да се бори за двојна победа по елиминацијата на Дениел Рикардо, поради дефект. Заедно со Макс на подиумот се искачија Себастијан Фетел и Кими Раиконен, а најдобрите шест места ги дополнија Валтер Ботас и Нико Хулкенберг.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close