НАСЛОВНАСПОРТ

Хамилтон со важен чекор кон титулата по победата во Сингапур

Луис Хамилтон направи нов важен чекор кон титулата оваа година по победата во трката за Големата награда на Сингапур

Mercedes-Benz веќе има 40 поени пред Себастијан Фетел, кој заврши на третото место, додека Макс Верстапен со својот Red Bull заврши на втората позиција. Британецот имаше предност пред своите ривали, а само во еден момент допушти Макс да се доближи, кога двајцата се најдоа во гужва меѓу заостанатите болиди на патеката. Ова е 7-та победа за Хамилтон во оваа сезона и 69-та во кариерата.

Челната петорка ја дополнија Ботас, Раиконен и Рикиардо, а најбрз од останатите беше Алонсо со McLaren, кој заврши 7-ми, далеку пред сите зад него. Листата беше надополнета со Карлос Саинц, Чарлс Лекелер и Нико Хулкенберг. На почетокот Хамилтон поведе, а третиот Фетел стартуваше подобро од Верстапен.

Поназад пилотите на Force India се удрија, а трката заврши за Окон кој се удри во заштитната ограда на излезот од кривина 3. Поради него на патеката излезе автомобилот за безбедност. Во петтиот круг трката продолжи, а Хамилтон водеше пред Фетел, Верстапен, Ботас, Кими и Рикиардо.

Хамилтон и Фетел го намалија темпото за да ги зачуваат своите гуми, а разликите меѓу нив беа многу мали.

Хамилтон, сепак, успеа да се отцепи од Себастијан во текот на 2 секунди. При првото влегување во бокстот за прамена на гуми, Red Bull имаше одлична тактика и успеа да го врати Макс на втората позиција пред Германецот.

Алонсо, кој ја возеше најдобрата трка сезонава им отежна на оние зад него, а во текот на трката имаше и најбрз круг. Во последните кругови Ботас се израмни од Раиконен и Рикиардо, а Фетел успеваше добро да ги задржи ултрасофт гумите на 3-та позиција. Иако до крајот беше неизвесно, Ботас успеа да го задржи четвртото место.

 

Клучни зборови

Поврзани вести

Close