Honda HR-V со нова турбо верзија Sport

Следната година на пазарот во Европа ќе биде понудена поспортска верзија на Honda HR-V со бензински турбо мотор од 1,5 кубни сантиметри VTEC со моќност од 182 КС. Големината на вртежниот момент зависи од менувачот - 240 Nm со 6-брзински мануелен и 220 Nm со вариатор.

Овој мотор сега се користи во моделите Accord, Civic и CR-V на марката. Пошироката примена е дел од стратегијата за намалување на употребата на атмосферски мотори. Во случајот на Honda HR-V, 1.5-литарскиот атмосферски погон, останува во понудата.

Новата модификација на Honda HR-V-Sport има две издувни цевки и уникатен дизајн на своите 18-инчни алуминиумски тркала. LED светлата се стандардна опрема, а поспортската верзија исто така има црна сјајна обвивка на решетката што го заменува хромирањето.

Аеродинамичниот комплет вклучува предни сплитер и странични здолништа, кои исто така се црни, како и куќиштето на страничните ретровизори. Комбинираната црвена и црна боја во комбинација со црн таван останува извонредна карактеристика само за спортскиот изглед. Остатокот од салонот не се разликува од стандардот.

Употребата на турбо компресор бара прилагодување на поставките за суспензија и на управувачот. Технологијата Damper технологија се користи, со елементи додадени на предниот и задниот дел на возилото за да се зголеми крутоста и да се подобри реакцијата со нагли маневри, а да се намалат вибрациите во нерамномерност.

Поврзани вести

Back to top button