fbpx

Honda ќе го снабдува Aston Martin со хибридни мотори во F1

Honda верува дека развојот на новите хибридни F1 погони ќе резултира со техничка експертиза и нови технологии за нејзините идни електрични возила за масовно производство

Honda објави дека ќе биде снабдувач на хибридни погонски единици за болидите на Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team од сезоната 2026 година, што се совпаѓа со претстојната промена во регулативата.

Новите регулативи кои ќе стапат на сила во 2026 година ќе донесат три пати повеќе електрична енергија во споредба со сегашната хибридна поставка, со што излезниот сооднос помеѓу е-моторот и моторот со согорување ќе биде избалансиран 50/50 (од сегашните 20/80). Понатаму, болидите ќе користат 100% одржливо гориво, во цел шампионатот во Formula 1 да постигне CO2 неутралност до 2030 година.

Honda Aston Martin F1

Honda, која исто така се стреми кон CO2 неутралност, го виде ова како можност и предизвик, повторно влегувајќи во F1 како снабдувач на енергетски единици по неговото неодамнешно излегување во 2021 година. Производителот на автомобили сугерира дека одделот за истражување и развој работи на новата хибридна единица која ќе биде преземена од Honda Racing Corporation (HRC), ќе има „длабоко значење“ во смисла на развој на идни технологии што ќе се користат во „електрични возила од масовно производство, како што е електричен водечки спортски модел“.

Експресно враќање во F1

Јапонската марка Honda има блиски врски со Red Bull Racing откако му помогна да ја освои титулата F1 за возачи во 2021 година како снабдувач со погонски агрегат, титулите за возачи и конструктори во 2022 година како технички партнер и досега го предводеше пласманот во 2023 година. Сепак, претходно оваа година Red Bull потпиша договор со Ford за развој на нови хибридни погонски единици за 2026 година, оставајќи ја Honda надвор од приказната. Од друга страна, Aston Martin оваа година има значително подобри перформанси и покажува голем потенцијал за иднината, што може да биде меѓу причините што Honda ја избра за иден партнер во F1.

Извршниот директор на јапонскиот производител, Тошихиро Мибе, рече дека Honda и Aston Martin F1 тимот „го делат истиот искрен став и решителност за победа, па почнувајќи од сезоната 2026 година, ќе работиме заедно и ќе се стремиме кон шампионската титула како Aston Martin Aramco Honda“.

Поврзани вести

Back to top button