fbpx

Honda потврди дека новиот хибриден Prelude доаѓа во Европа

Новиот и хибриден Honda Prelude ќе го забележи своето европско деби на фестивалот на брзината во Гудвуд овој месец

Honda потврди дека сериската верзија на минатогодишниот Prelude Concept ќе биде пуштен во продажба во Европа, а производителот на автомобили ќе го донесе на Фестивалот на брзината во Гудвуд овој месец за да ги зголеми очекувањата на обожавателите.

Со објавување на фотографии од црвено купе заедно со оригиналниот Prelude од првата генерација 1979-82 кој изгледа мал во споредба со новиот модел, Honda тврди дека првиот нов Prelude по 30 години ќе ја спои забавата во возењето со ефикасност преку хибриден погон.

Honda Prelude

Производителот на автомобили не навлезе во детали за бензинскиот-електричен погон, но неодамнешните извештаи од Јапонија сугерираат дека тоа би можело да биде истиот погонски агрегат e-HEV како Civic и хибридите на американскиот пазар Accord, чија шасија се очекува да ја споделува кога ќе излезе на патиштата во 2025. Во тие автомобили 2,0-литарскиот бензински аткинсонов мотор ги здружува силите со два електрични мотори за да го напојува автомобилот.

„Новиот Prelude не само што го означува најновото поглавје во нашата постојано еволуирана хибридна приказна, туку е и производ на 25 години пионерско истражување и развој на хибриди“, рече главниот инженер на Honda Томојуки Јамагами, повикувајќи се на првиот хибрид на Honda Insight од 1999 година.

„Покрај тоа, Prelude ја покажува континуираната важност на хибридните погонски агрегати како дел од стратегијата за електрификација на автомобилите на Honda – клучен чекор кон нашата посветеност 100 отсто од продажбата на нови возила да бидат електрични или со водородни горивни ќелии до 2040 година“, додаде Јамагами.

Концептот Prelude го имаше своето деби на саемот за мобилност во Јапонија минатиот октомври, а потоа дебитираше на саемот за автомобили во Лос Анџелес во ноември.

Поврзани вести

Back to top button