Хибридниот Porsche Panamera сруши 6 рекорди

Фастбекот Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid постави рекорди на 6 тркачки патеки, се пофалија се од седиштето на компанијата во Штутгарт

Германскиот модел веќе е најбрз автомобил со 4 врати од премуим-класа на патеката во Бахреин, на Јас Марина во Абу Даби, на Киалами во Јужна Африка, на Лос во Катар и на патеките во Буда и Дубаи во Индија. Моделот Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid е опремен со комбинациски погон, во кој влегуваат 4.0-литарски битурбо V8 и електромотор. Вкупната моќност е 680 КС, а вртежниот момент 850 Nm. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 3,4 секунди. Максималната брзина на Panamera Turbo S E-Hybrid е 310 km/h.

Клучни зборови

Поврзани вести

Back to top button
Close