fbpx

Hypnos Special Edition е новиот адут во понудата на Citroen C5 X

Најголемиот и најлуксузен модел на Citroen, C5 X, добива специјално издание наречено Hypnos кое комфорот го носи на ново ниво

Citroen лансираше ново специјално издание на знаменосец C5 X, засновано на највисокото ниво на опременост со plug-in хибридниот погон. Citroen C5 X Hypnos е именуван по грчкиот бог на спиењето, а ултимативната цел на C5 X Hypnos е да ве опушти максимално во неговата удобна и спокојна кабина.

Најважната точка кога станува збор за екстериерот е Eclipse Blue нијансата која го менува карактерот во зависност од условите на осветлување. Новата боја е комбинирана со инфрацрвени акценти на украсните странични решетки и амблемот C5 X на задната врата. 19-инчните AeroX алуминиумски тркала се обработени во Onyx Black, додека покривот е исто така со темна тема. За оние кои не ја сакаат сината боја, постои опција за Platinum Grey.

Ентериер

Во ентериерот се наоѓаат обоени перфорирани кожни тапацири, сиви потпирачи за глава од Алкантара и инфрацрвени етикети со букви Hypnos. Тие се комбинирани со инсерти од дрво Karuunfaux на контролната табла и вратите, специјален третман за сјајната црна централна конзола која добива ксенонски бронзени линии и патосници од брендот Hypnos. Препознатливите кадифени седишта со функции за греење, масажа и вентилација се стандардни, како и со стаклениот покрив и аудио системот hi-fi.

Специјалното издание е ексклузивно достапно со 225 ë-EAT8 plug-in хибрид кој се состои од 1,6-литарски мотор со турбо полнач и еден електричен мотор, кој произведува комбинирани 225 КС. Моќта се пренесува на предната оска преку 8-степен автоматик, додека батеријата од 12,4 kWh е добра за автономија од 50 километри во чисто електричен режим. Што е уште поважно, Hypnos доаѓа стандардно со активната суспензија Advanced Comfort, која е еквивалент на Citroen на Magic Carpet Ride на Rolls-Royce.

Во обид да ги отфрли сите грижи за безбедноста во врска со поврзаноста на моделот со спиењето, Citroen вели дека возењето C5 X Hypnos е „вистинска покана да се опуштите и да се опуштите, притоа да останете целосно свесни за вашата околина“, надевајќи се дека возачот и патниците ќе ја „вратат енергијата“ за време на секое патување со својот предводник ориентиран кон удобноста.

Citroen C5 X Hypnos е достапен за нарачка во Европа. Специјалното издание чини 58.400 евра во Франција, што го прави една од најскапите понуди на инаку буџетски ориентираната марка. Достапноста ќе биде ограничена, а првите испораки на клиентите се очекуваат на почетокот на 2024 година.

Поврзани вести

Back to top button