fbpx

Hyundai го покажа изгледот на фејслифтираната Elantra

Корејскиот производител Hyundai со неколку фотографии го покажа освежениот изглед на моделот Elantra, односно Avante како што е познат на домашниот пазар

Hyundai тивко ги објави првите слики од ажурирана Elantra на својата веб-страница во Јужна Кореја каде компактниот седан се продава под името Avante. Ревизиите на стилот доаѓаат доста рано во животниот циклус, имајќи предвид дека седмата генерација беше претставена во март 2020 година, пред да се појави во продажба подоцна истата година. Hyundai разви навика брзо да ја ажурира својата постава, и иако Elantra сè уште делува свежо, очигледно време е за некои ревизии.

Најголемиот дел од промените се забележливи напред, каде што Avante 2024 добива порамни фарови покрај новододадената метална лента што се протега низ целата ширина на решетката. Кога веќе зборуваме, Hyundai одлучи да ја подели решетката на два дела со додавање на елемент во боја на каросеријата во центарот. Тоа ја прави решетката помалку впечатлива. Лажните доводи за воздух на аглите на браникот и даваат на предницата поспортски изглед.

На задниот дел нема многу промени и делува дека задните светла на Elantra се навидум пренесени. Браникот има поинаков изглед со псевдо дифузер и широк сребрен елемент во форма на буквата U што се протега од еден агол до другиот. Добиваме впечаток дека има повеќе сјајни црни површини отколку порано, додека црвените хоризонтални рефлектори изгледаат малку пошироки.

Без информации за техничките спецификации

Со оглед на тоа што ова е само дотерување, страничниот профил е пренесен речиси непроменет, иако тие двобојни тркала се чини дека се нова варијација на постоечкиот сет. Дополнително, пластичната плоча кај столбот C сега има посложена шема, додека хромираната лента е малку подебела на крајот. Внатре, новата Sage Green тема со еколошки материјал е единствената новина најавена досега.

Ова се дискретни промени кои се применуваат на базичниот модел бидејќи се чини дека не е верзија N Line. Според веб-страницата на Hyundai во Јужна Кореја, ова е технички преглед на дизајнот на Avante од 2024 година (познато како i30 Sedan на некои пазари) бидејќи засега се објавени само четири слики. Дополнителни фотографии најверојатно ќе бидат објавени во наредните денови кога треба да се запознаеме со техничките спецификации.

Поврзани вести

Back to top button