Hyundai i30 N со погон на сите тркала

Hyundai веќе ја тестира верзијата на i30 N, која има погон на четири тркала

Во моментов се активни неколку прототипови на моделот Hyundai i30 N кои се пуштени за тестирање, вели Волшед Водич. Претходно, шефот на спортската дивизија Hyundai N, Алберт Бурман, објави дека неговата компанија подготвува модификации на погон на четири тркала. Во исто време се развива и автоматскиот менувач со две спојки наменет за спортските модели, кој ќе биде понуден како алтернатива на сегашниот механички менувач.

i30 N

Hyundai i30 N е опремен со 2.0 литарски бензински турбо мотор, достапен во две варијанти на моќност. Основата развива 250 КС и 353 Nm, овозможувајќи забрзување од 0 до 100 km/h за 6,4 секунди. Максималната брзина во овој случај е електронски ограничена на 250 km/h. Со модификација, моторот развива 275 КС и 353 Nm, овозможувајќи забрзување од 0 до 100 km/h за 6,1 секунда. Оваа варијанта на автомобилот е достапна со електронска диференцијална брава и зголемени механизми за сопирање.

Поврзани вести

Back to top button