fbpx

Hyundai со конкурент на Porsche и Ferrari

Корејскиот производител Hyundai започна развој на супер изведба, која ќе се продава под луксузната марка Genesis и ќе се натпреварува со модели на Ferrari и Porsche

Ова го откри во интервју за изданието Wheels, главниот дизајнер на Hyundai, Лук Донкерволке.

Автомобилот ќе претставува купе со две места и погон на задната оска. Тој ќе се управува од хибриден агрегат, во кој влегуваат бензински мотор и неколку електромотори. Со развојот на моделот ќе се занимава спортската поделба N на Hyundai, што ја предводи поранешниот шеф на BMW M Алфред Бурма. Информации за слични намера од страна на корејскиот производител се појави уште во 2016 година.

Hyundai

Тогаш потпретседателот на Hyundai Мајк О’Брајан, призна пред медиумите дека неговата компанија размислува правење на супермодел. Таа треба да се претвори во аналогна изведба на Lexus LFA и Honda NSX. Година порано во есента 2015, Hyundai претстави за време на автосалонот во Франкфурт виртуелната супер изведба N 2025 . Таа е опремена со 4 електромотори, комплет водородни ќелии и суперкондензатори, акумулирачка енергијата при кочење. Моќноста на агрегатот е 871 КС.

Поврзани вести

Back to top button