Hyundai ги обнови хибридниот и електричниот Ioniq

Јужнокорејската компанија Hyundai ја претстави обновената верзија на еколошкиот модел Ioniq, која се нуди како обичен хибрид, plug-in изведба и како целосно електричен модел

Автомобилите доби нови електронски помошни системи и зголемена гласовна контрола. Hyndai Ioniq веќе пристигнува со функција за следење за состојбата на возачот, автоматско менување на долгите светла во зависност од ситуацијата на патот, адаптивен круз-контрол и систем за следење за правецот на движење. Покрај тоа, моделот доби модернизиран систем за препознавање на човечкиот говор и напредна навигација HERE.

Hyundai Ioniq и Ioniq Hybrid се комплетира со 1.6-литарски бензински мотор со моќност од 103 „коња“, кој во првиот случај работи во комбинација со електромотор со 43 КС, а во вториот со моќност од 60 КС и капацитет на батерија од 8,9 kW/h.

1 | Ioniq  
2 | Ioniq

     

    Клучни зборови

    Поврзани вести

    Back to top button
    Close