fbpx

Пристигнува најголемото Infiniti

Infiniti понуди неколку фотографии кои во голема мера го откриваат дизајнот на нивниот нов предводник

Станува збор за новата генерација на SUV QX80. Дебито на моделот ќе биде следниот месец во Дубаи.

Фотографиите покажуваат дека дизајнот на новиот QX80 е изграден во стилот на монографскиот прототип, кој беше прикажан во април оваа година. Внатрешноста е опремена со ексклузивен кожен салон, а автомобилот е тркала од 22 инчи. Инаку, визијата на QX80 е развиена во дизајнерското студио Infiniti во Јапонија. Дизајнот ја демонстрира желбата на компанијата за лансирање на футуристички луксузен SUV и идната еволуција на самиот QX80.

Infiniti

Сериското производство на новиот модел ќе започне до крајот на оваа година, бидејки новата генерација ќе се направи на постоечката платформа. Истото ќе биде и со моторот, V8 кој има работен волумен од 5,6 литри. Пред еден месец, заменик-претседателот на Infiniti, Франсоа Банкон, рече дека новиот QX80 ќе има и мотор V6. Тоа би требало да биде единица што се користи во Q50 седан и во Q60. Во зависност од верзијата има 300 или 405 „коњи“.

Infiniti

Поврзани вести

Back to top button