fbpx

Jaguar го освежи F-Pace со поголем ЕВ опсег на движење

Првиот SUV модел на британската марка Jaguar, F-Pace, доби свое стилско и хардверско освежување за моделската 2024 година

Времето лета со оглед на тоа дека поминаа седум години откако F-Pace беше првично претставен. И покрај неговата преподобна возраст, првиот SUV на Jaguar воопшто не изгледа застарено. Иако 2022 година сè уште не е завршена, се чини дека стилското возило се брза да влезе во моделската 2024 година, како што се вели во соопштението објавено од британската марка. Најновите ажурирања го опфаќаат дизајнот, технологијата и хардверот бидејќи P400e добива надградена батерија.

Благодарение на поголемопт литиум-јонски пакет од 19,2 kWh, plug-in хибридниот F-Pace сега ќе помине 65 километри на електрична енергија според WLTP, што претставува зголемување за повеќе од 20 проценти. Сопствениците можат да ја надополнат батеријата до 80 проценти за половина час преку еднонасочно полнење од 35 kW, додека полнењето до 100 проценти од ѕидното сандаче со наизменична струја од 7 kW трае два часа и 30 минути.

Како и останатите верзии на F-Pace, P400e има стандарден погон на сите тркала и осумстепен автоматски менувач. Со 398 коњски сили и 640 Nm вртежен момент, на електрифицираниот теренец му требаат 5,3 секунди за да достигне 100 км/ч од место.

За 2024 моделската година, поставата е поедноставена на нивоата на опременост R-Dynamic S, R-Dynamic SE, R-Dynamic HSE, 400 SPORT и SVR, иако тоа зависи од пазарот. Додека некои од неодамнешните производи на Land Rover се префрлија на битурбо 4,4-литарски V8 на BMW, F-Pace SVR го задржува својот 5,0-литарски V8 со суперполнач. Изграден е во Обединетото Кралство каде што JLR исто така ги склопува бензинските и дизел моторите со четири и шест цилиндри, од кои некои имаат блага хибридна технологија.

Богата опрема во сите нивоа на опременост

Без оглед на нивото на опременост, сите теренци F-Pace добиваат тркала од 19 инчи, дигитална група инструменти и инфозабавен систем Pivi Pro со гласовна контрола Alexa, како и безжична Apple CarPlay и Android Auto. Од R-Dynamic SE наваму, Jaguar стандардно внесува сјајни црни надворешни акценти. Истите се наоѓаат на капачињата на страничните ретровизори, предната решетка (вклучувајќи сараунд), опкружувачките прозорци и задните значки.

Како освежување, F-Pace заедно со сите други модели со конвенционален погон живеат со позајмено време. Само I-Pace ќе опстане од 2025 година кога британската марка ќе се трансформира во производител на чисто електрични автомобили. До средината на деценијата нема да има нови модели.

Поврзани вести

Back to top button